Netflix’in merak uyandıran yeni filmi The Platform / El Hoyo hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi Okumalar…

1-The Platform: Aşağıdakiler ve Yukardakiler

Murat Emir Eren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Film, başlangıcından itibaren hapishaneyle ve platformun işleyişiyle ilgili karakterler arası diyaloglara sırtını yaslayan bir anlatıyı tercih ediyor. Düşünsel olaraksa filmin altını adeta oyarcasına çizdiği şey, bir insanın başına gelebilecek en kötü şeyin yine başka bir insan olması.”

2-Çözülme, çürüme ve dayanışma!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

““The Platform”, öncelikle gelecekte filmlerini merak edeceğimiz bir yönetmeni müjdeliyor. İkinci olarak neoliberalizmin yalnızca ekonomik olarak değil toplumsal olarak da yarattığı tahribatı gözler önüne serme çabasında.”

3-İnsan insanın kurdudur

Tuğçe Madayanti Dizici’nin yazısı için tıklayın – Birgün

“Gördünüz mü, film daha şimdiden neleri düşündürttü. Film deyip geçmenin mümkün olmadığı The Platform bittiğinde belki sizin de aklınıza gelecek ilk soru ‘Suçlu Kim?’ olacaktır. Yönetim mi, birey mi? Cevaba yönetim desek bile, yönetimi yönetilen bireyden ne denli ayrıştırabiliriz?”

4-Antidepresan diziler ve karamsar ‘Platform’

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Don Kişot, nasıl şövalyeler çağının idealleri ve mitleriyle yaşıyorsa Goreng de geride bıraktığı uygar dünyanın ilkelerinden vazgeçmek istemiyor… Ama Delik’te uygar biri olmak kolay değil. Filmin bütün meselesi de bu zaten: Goreng, geçmişte olduğu medeni insanın ideallerine mi sahip çıkacak, yoksa ‘altta kalanın canı çıksın’ mantığında ilerleyen orman kanunlarına mı uyum sağlayacak?”

5-Ev sinemasında bu hafta: Yukarıdakiler, aşağıdakiler ve düşenler; “Platform”

Mehmet Erdoğan’ın yazısı için tıklayın – Independent Türkçe

“Tüm dünyayı tehdit eden küresel virüs salgınından çok önce çekilen, çok uzak olmayan bir distopik gelecekte gerçekleşen, doğal ve yaşam kaynaklarımızın tükenmesi üzerine örtülü bir metafor içeren bu filmin fırsat eşitliği ve sınıf mücadelesiyle ilgili anlatmaya çalıştığı şeyler artık görüyoruz ki çok da ütopik bir dünyayı resmetmiyor.”

6-Dikey Hapishanede Bir Don Kişot

Fırat Sayıcı’nın yazısı için tıklayın – Popüler Sinema

“”The Platform” çok şey anlatan, çok şey ima eden bir film. Bol metafor ve alt metinlerle desteklenen, gizeme, heyecana ve meraka dayalı senaryo daha ilk dakikalarından seyirciyi avucuna alıyor. Öyle ki bir süre sonra film sizi yakanızdan tutup dikey hapishanenin içine fırlatıyor. Bir süre sonra siz de çaresizce, sonunu kestiremeyen ve hayatta kalmaya çalışan zavallı mahkumlardan biri haline geliyorsunuz.”

7-The Platform (2019): Kapitalizmin Alegorisi

Anıl Meydan’ın yazısı için tıklayın – birdunyafilm.co

The Platform, yarattığı yapı dışına çıkmayan bir yapım. ‘Nasıl bir gelecekteyiz?’, ‘Bu diploma tam olarak ne işe yarıyor?’, ‘Platform dışındaki insanların sosyo-ekonomik durumları nasıl?’ gibi soruların cevaplarını bilmiyoruz. Ancak yönetmenin bunlara karşılık verme gibi bir gayreti de hiç olmuyor. Gerilimi odağına alarak oldukça yüksek bir mesaj kaygısıyla çekilmiş bir film The Platform.”

8-The Platform / El hoyo: Kapitalizm Sofrası

Emre Eminoğlu’nun yazısı için tıklayın – The Magger

“Birçok kişinin benzerlik kurduğu Bong Joon-ho imzalı Snowpiercer‘ın ya da genel olarak bilim kurgu filmlerin ya da distopya sinemasının başarılı örneklerinin bu filmden farkı, hepsinde on puanlık fikirlerin yönetmenin vizyonu ve zekasıyla gelişiyor, yönetmenin imzasını hissettiriyor oluşu bana kalırsa. Toronto Film Festivali’nde Midnight Madness bölümünün büyük ödülünü kazanan El hoyo / The Platform‘un yönetmeni Galder Gaztelu-Urrutia‘nın bir sonraki işi bu yüzden oldukça kritik; çünkü bize, başarılı olsa bile kusurları olan bu ilk filmini yaralayan vizyonsuzluğun bizzat kendisine mi yoksa yapımcısına mı ait olduğunu gösterecek.”

9-Karantina Sineması: “Platform”

Emrah Kolukısa’nın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Öncelikle şu uyarıyı yapmakta yarar var: “Platform” yer yer bir hayli karanlık, bir yönüyle bir hayli klostrofobik ve belki de şu karantina günlerinde bazı bünyelerde ters etkiler yaratması muhtemel bir film. Ama ben kolay kolay etkilenmem, filmdir der geçerim diyorsanız şu kadarını söyleyeyim ki karşımızda sağlam bir gerilim var; sağlam üstelik de hiç öyle popcorn tarzı kolay tüketilip unutulacak filmlerden de değil.”

10-The Platform: Alt Etmeden Önce İkna Etmek

Gülay Elbi Pekcan’ın yazısı için tıklayın – NoviCinema

“Galder Gaztelu-Urrutia’nın yönettiği İspanyol korku/gerilim türündeki The Platform, hem distopik hem de gerçekçi bir senaryoya sahip. Jeremy Bentham’ın 1785 yılında tasarlamış olduğu “Panoptikon” hapishane modelinin bir benzeri olan bir yapının içindeki hayat tasviri senaryolaştırılmış.  Işık ve görüntünün harika olduğu yapımın içeriği ise insanı düşünmeye teşvik ediyor.”

Comments

comments