Zamanında sinama seyircileri tarafından beğenilen ve bir seri haline dönüşen Predator’un son halkası “The Predator” bu hafta gösterimde. Shane Black’in yönetmenliğini yaptığı film, ilk filmi sevenlere hitap ederken, izleyicilere bol aksiyon vaat ediyor. Film hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-The Predator: Erkeklik Dünyayı Kurtarıyor (!)

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“The Predator, bu rahatsız edici erkeklik ve militarizm vurgusunun da ötesinde bünyesinde birçok zayıflık barındıran bir film. Hikâyenin ana omurgası kurulurken bırakılan boşluklar ve senaryodaki tutarsızlıklar bir yana, filmin sonlarına doğru kontrolden çıkan mantık hataları, kurulmak istenen bilimkurgu-korku atmosferinin hiçbir noktada çalışmamasıyla sonuçlanıyor.”

2-Avcı iş başında

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Shane Black’in hünerli kalemi, bildik öyküye, gözle görünür bir dinamizm ve mizah eklemiş. Aksiyon, bilimkurgu ve gerilimin yanı sıra komedi de var bu popüler tür kırmasında. Tempolu, sertlikten fazla prim verilmemiş, mizah duygusu es geçilmemiş yeni filmin başrolünü Boyd Holbrook üstleniyor. Trevante Rhodes, Olivia Munn, Keegan-Michael Key, Alfie Allen, Jake Busey, küçük yıldız Jacob Tremblay ve kadronun en tecrübeli ismi olan Thomas Jane; yeni filmin yeni yüzleri olarak çıkıyorlar karşımıza.”

3-Espri Yapan Uzaylı: Predator

Valerii Ege Deshevykh’in yazısı için tıklayın – arakatsanat

“87’de, Arnold’ın oynadığı ve tamamı ormanda geçen film gerçekten de dönemine göre başarılı bir işti. Yenilikçi olduğunu da iddia edebilirim açıkçası. Sinemalardan çok televizyonda izlediğim 87’li avcı, 21 sene sonra fiziksel olarak eskisi kadar gösterişli dönmüş olsa da senaryo eskisi kadar gösterişli değil.”

4-Predator: Av Yeniden Başlasın

Tayfun Çidem’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Zamanını kasıp kavuran, büyük bir izleyici kitlesini kendine fan edinen Predator bu kez kapsamı genişleyen evreni, çok boyutlu yan hikâyecikleri ve yeni nesil Amerikan sinema anlayışına uygun biçimde evrim geçirmiş olması ile iddialı bir bilim kurgu. Kanadalı genç aktör Jacop Tremblay’in oyunculuğu ise filme damgasını vurmuş.”

5-Biz de ‘nerde kaldın’ diyorduk…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“McTiernan’ın çektiği ilk filmdeki kurbanlardan biri olarak askeri birliğin içinde yer alan Shane Black, kamera önünden arkasına terfi anlamına da gelen 2018 ürünü ‘Predator’ın yönetmeni kimliğiyle karşımızda. Bir zamanlar Hollywood’un en popüler senaristlerinden biri olan Black’in kaleminden çıkan yapımlar kreasyonunda ‘Lethal Weapon’ serisi, ‘The Last Boy Scout’, ‘Last Action Hero’, ‘The Long Kiss Good-night’ ve ‘Iron Man 3’ gibi hatırı sayılır izler var… ”

6-Predator’a yeni makyaj

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Bu yeni ruhun ilk anahtar kelimesi, karakter zenginliği.. Black, küçük ve usta dokunuşlarla eğlenceli karakterler çizmesini, hepsini birbirinden ayırmasını biliyor. İkinci anahtar kelime ise mizah. Zaten Shane Black’i  Hollywood’da başarıya ulaştıran, aksiyon filmlerine psikolojik öyküsü basit ama iyi anlatılmış karakterler getirmesi ve onların arasındaki dramatik çatışmalardan nitelikli mizah çıkarmasıydı. Aynısını burada da yapıyor…”

7-Predator (Rastalı uzaylı dehşet saçıyor…)

Murat Dural’ın yazısı için tıklayın – Zaytung Sinema

“Filmde, en son Deadpool 2’de gördüğüm beceriksiz savaşçı ekip komedisi mevcut… Eski askerlerden oluşan ekip, çeşitli ruhsal sorunlara sahip insanlar, bu da onlara ‘öteki’ bir anlam katıyor. Zaten filmde, kimseyi ötekileştirmeyelim diye çoğu unsur düşünülmüş:Asperger sendromlu çocuk da var, güçlü kadın da, siyahi karakterler de. Hatta “Bu Predator’ın da iyisi var kötüsü var. Her ne kadar insanların boğazlarını deşse, karınlarını yarsa bile ön yargıyla yaklaşmamalıyız” mesajı bile var.”

8-İnsanlığın DNA’sını çalmaya çalışan canavarlar

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – T24

“Filmin gerçekten dur-durak bilmez bir temposu, baş döndürecek bir hızı var. Olup bitenleri izleyip anlamaya çalışmak bile insanı yoruyor. Ve neredeyse nefes bile alınamıyor. Oysa bu tür filmlerde (evet, onlarda bile) yer yer sakin anlar, biraz yumuşak bir anlatım, biraz daha karakter irdelemesi ne hoş olurdu… Ama becerikli yazar-yönetmen Shane Black bu yolu seçmemiş.”

9-Predator’un Artık Emekli Olma Zamanı Gelmiş!

Kerem Bumin’in yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

“Shane Black gibi iyi senaryolar ve filmler yaratmış bir ismin (bu arada meraklısına 1987 yılında ilk çekilen Predator filminde oyuncu olarak rol aldığını söyleyelim), filminin sırtını sadece efsane olmuş bir varlığa dayayarak, bu kadar zayıf senaryolu, sıradan ve düz bir film sunması gerçekten üzücü bir durum…”

10-The Predator: Aksiyon komedi

Tuğçe Madayanti Dizici’nin yazısı için tıklayın – Birgün

“The Predator 2018, eleştirmenlerce beğenilmedi, pek haksız da sayılmazlar ama bana soracak olursanız bu film kötü değil. Sonuçta bu seri karanlık, ciddi bir bilim kurgu filmi hiç olmadı. Bu sebeple seriden, olmadığı bir şeyi beklemek ve öyle değil diye de eleştirmek anlamsız. Eğlenceli bulduğun bu filmin genelini ben beğendim. “

Comments

comments