13 dalda Oscar adayı olan Suyun Sesi -The Shape of Water filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-The Shape of Water: Masalsı Ton, Klişe Son

Ekin Can Göksoy’un yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Suyun Sesi -The Shape of Water, Guillermo del Toro’nun bugüne kadar yaptığı en Hollywood film olabilir. Pan’ın Labirenti kadar karamsar olmasa da içinde o sonunu bildiğimiz film havasına sahip sinizmi hala barındırıyor. Kazananı (belli) olmayan bir savaş bu soğuk savaş, her tarafta da iyiler ve kötüler mevcut. Temel söylemleri klişelere dayansa da, Elisa’nın etrafındaki tüm insanlarla/canlılarla kurduğu ilişki filmi özel kılıyor.”

2-Deniz Canavarıyla Dilsiz Kadının Aşkı

Ali Ercivan’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Venedik Film Festivali’nde ilk kez seyirci karşısına çıkan filmin basın toplantısında yönetmenin bizzat belirttiği üzere, Hellboy filmlerinden bildiğimiz Aquaman karakterinin geçmiş öyküsünü anlatan bir “prequel” değil bu. Yaratıklar arasındaki benzerliklere rağmen, bu bir Aquaman filmi değil; aslında bir tür Güzel ve Çirkin masalı.”

3-Suyun Sesi: ‘Oscar Amca’ için bir masal…

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Guillermo del Toro’nın 13 dalda Oscar adayı filmi “Suyun Sesi”, sahne tasarımı ve görsel kusursuzluğuna rağmen sanki her ödülleri götürmek için planlandığı duygusu vermekten kurtulamıyor. Bizi asıl rahatsız eden şey filmin bir ödül avcısı haline gelmesi için yapılan plancılık; yönetmenin bildiği sinemayı, bütün birikimini buna vakfetmesindeki kurnazlıktır kim bilir?”

4-‘Suyun Sesi’: ‘Amélie’ ile ‘Kara Gölün Canavarı’nı sinema sevgisiyle yüzleştiriyor

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – Posta

“En İyi Film dahil 13 dalda Oscar adayı “Suyun Sesi”, bilinmeyen filmleri keşfe çıkmasıyla sinema zevkinizi arttıracak rüya gibi bir hazine… “Kara Gölün Canavarı”nın gelini, ‘Possession’-‘Casablanca’ arası fantastik aşk tanımı ya da “Amelie”nin sinema tarihiyle nefes alıp veren Soğuk Savaş döneminden ablası gibi. Guillermo Del Toro, Amerikalılar için de masal yaratmayı becerirken Sally Hawkins başrolde çok iyi.”

5-The Shape of Water: Her Şey Sinema İçin mi?

Seçil Toprak’ın yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Venedik Film Festivali’nden aldığı ödül, adının Oscar için geçmesi, başrol oyuncusu Sally Hawkins‘in övülen performansı derken haliyle beklentimiz yükseldi. Üstelik hikâye de yine del Toro dünyasını bize sunacak gibiydi. Hellboy’daki deniz yaratığına (Abe Sapien) spin-off çekmesini beklediğimiz yönetmen belki de hem bu beklentileri karşılıyor hem de güçlü bir dramatik yapı kuruyordu yeni filmiyle. Çünkü filmin hikâyesi düşüncemizi destekleyecek cinstendi.”

6-Karanlık ve ‘tanıdık’ bir aşk masalı

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Altın Küre’de en iyi film seçilen, Akademi Ödülleri’nde ise tam on üç dalda Oscar adayı olan fantastik ve romantik serüven, Guillermo del Toro imzalı. Meksikalı yaratıcı sinemacı, öyküsünü de kaleme aldığı onuncu uzun metraj kurmacasında; 2006’da çektiği kült filmi ‘El labirento del fauno / Pan’ın Labirenti’ne sevgi ve özlemini göndermiş günümüzden adeta! ”

7-The Shape of Water

İlkyaz Altuğ’un yazısı için tıklayın – birdunyafilm.co

“Çoğu sinemasever tarafından oldukça beğenilen, hatta kimilerince 21. yüzyılın en iyi filmlerinden kabul edilen 2006 yapımı Pan’ın Labirenti’nden beri ne eleştirmenler ne de ana akım seyirci tarafından tam anlamıyla kucaklanan bir filmle geri dönemeyen Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro’nun, 11 yılın ardından The Shape of Water’la Venedik Film Festivalinde Altın Aslan’ı kucaklaması hepimizin beklentisini arşa yükseltmişti. Ne var ki birçok uluslararası mecrada taparcasına övülen film benim beklentimin çok altında kaldı.”

8-Suyun Sesi

Erdoğan Mitrani’nin yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

““Suyun Sesi”nin olağanüstü güzellikteki şiirsel girişinde izleyiciyi hemen bir masal havasına sokan, peşinden beklenmedik bir gerçekçilikle 1962 Amerika’sının bağnaz ve tutucu dünyasına dönüşen zaman ve mekan duygusu del Toro sinemasında öykünün arka planı olmanın çok ötesinde, filmin kilit öğelerinden biridir.”

9-The Shape Of Water – Suyun Gücü: Güç?

Çağla Okutan’ın yazısı için tıklayın – arakatsanat.com

“Filmin ilk yarım saatinde, tuhaf bir döngüyü izliyoruz. Bu döngüyü seyrederken, perdenin arkasında insanların ne kadar yalnız olduğunu görüyoruz aslında. Bunu anlamak da çok zor değil, Guillermo del Toro, yaşanılan ve hissedilen bu yalnızlığı gözümüze sokuyor adeta.”

10-Shape of Water

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadibey

“Film anlattığı dönemi birebir yansıtmayı başarıyor. Mekânlar ve kıyafetler kusursuz. Müzik inanılmaz. Yöneticiler gaddar ve acımasız, işlerinin yapılması dışında hemen hiçbir destekleri yok insanlara… Hatta evlerinde çocuklarını, eşlerini bile “iş” olarak görüyorlar.”

11-Fantastik bir peri masalı…

Sungu Çapan’ın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Doğaüstü şifa verici güçlere sahip, Amazon yerlilerince de tanrı sayılan yaratıkla Elisa’nın aşkının, gerçeküstücüşiirsel bir sahneyle mutlu sonla sonuçlandığı bu naif ve masalımsı fantastik film, anaakım sinemanın anlatı sınırlarını yer yer zorlasa da, artık del Toro’nun giderek kendini tekrarladığını da örnekliyor öte yandan.”

12-Küçük Deniz Kızı ile Karagölün Canavarı’nın aşkı

Alin Taşçıyan’ın yazısı için tıklayın – Ahwal News

“Türkçeye Suyun Sesi diye çevrilen ama Suyun Şekli anlamına gelen bu film, parti süslemesi olarak asılan, sürekli kendi etrafında dönen, DNA zincirini andıran, büklümlü ve parlak krepon kağıtlarına benziyor. Hareketli, renkli, ışıl ışıl, izlemesi zevkli. Del Toro, altmetni ve yan hikayeleri o kadar zengin tutmuş, metaforlar ve simgelerle, çözümlenmesi için o kadar çok malzeme vermiş ki Suyun Sesi hakkında birçok farklı unsur üzerinden onlarca film okuması yapılabilir.”

13-Suyun Sesi: Bir konuşma engelli, bir siyahi, bir eşcinsel, bir de sovyet ajanı yan yana gelirse…

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

“Kariyerinde şimdiye dek hep fantastik filmlere imza atmış olan del Toro, filmlerinin konularını zaman zaman tarihsel-siyasal arka fonlar üzerinden şekillendirir. Şeytan’ın Belkemiği’nin (El espinazo del diablo, 2001) konusu İspanyol İç Savaşı’nın hemen bitiminde, del Toro’nun en tanınmış çalışması olan Pan’ın Labirenti’ninki (El laberinto del fauna, 2006) ise Franco diktatörlüğü döneminde geçiyordu. Suyun Sesi ise 1960’ların hemen başında, Soğuk Savaş’ın zirvede olduğu bir dönemde geçiyor. ”

14-Aradığımız ‘labirent’ bu değildi…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Kâğıt üstünde denklem iyi kurulmuş ama ‘Suyun Sesi’, yayıldıkça etkisini kaybeden, saflık noktasından Hollywood’vari iyimserlik ve klişeler yumağına kayan bir anlatımın kurbanı oluyor. Aynı zamanda Del Toro, ‘Güzel ve Çirkin’in bu yeni versiyonunda romantizmi ve masalsılığı abartmış (ki bence ‘abartı’ meselesine Akademi de katıldı ve filmi 13 dalda Oscar’a aday gösterdi).”

15-Aradığımız yaratıcılığa ulaşamadık

Burak Göral’ın yazısı için tıklayın – Sözcü

“Del Toro filmini yetişkinler için bir masal gibi kurgulamış ama politik olarak da müşterisi çok olan bir altmetini de içine gömmeyi ihmal etmemiş. Son yıllarda dünya politikasının seyri ile soğuk savaş yıllarının politik iklimi arasındaki benzeşmeye dikkat çekecek alegorik bir yapı kurmuş.”

16-Yılın en sevilenlerinden

Nil Kural’ın yazısı için tıklayın – Milliyet

“Altın Aslan’la başladığı yolculuğunu 12 dalda Oscar adaylığıyla pekiştiren “Suyun Sesi / The Shape of Water”da yönetmen Guillermo Del Toro, yaratıcılığını ve fantastik dünyasını farklı olandan yana alınan bir tavırla taçlandırıyor.”

17-Güzel ile Canavar masalına yeni ve çarpıcı yorum

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – T24

“Artık perdenin fantastik sinema türündeki sayılı dehalarından olan ve bu alanda ABD damgalı klasik üstün-adam masallarını çoktan aşan Del Toro, aslında karşımıza izlenmesi çok kolay olmayan bir filmle geliyor. Görünürde ikisi de çekici olmaktan çok uzak kahramanlar; arka planda kimi zaman çetrefil duran dönem entrikaları.”

18-Zor Zamanlara Dair Bir Peri Masalı

Ferhan Baran’ın yazısı için tıklayın – SadiBey

‘Suyun Sesi’, Del Toro usulü etkileyici bir ‘Güzel ve Çirkin’ hikâyesi. Hem heyecanla izlenen bir gerilim, hem duygusal bir aşk hikâyesi. Hem de Hollywood sinemasının parlak günlerine, müzikallere, yok olmuş sinema kültürüne bir ağıt, bir aşk mektubu.”

19-Suyun Sesi: Dinsel ve cinsel bir mesel

Cüneyt Cebenoyan’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Hawkins, Spencer, Jenkins ve Shannon gibi büyük oyuncular büyük oynuyorlar filmde. Bütün yan karakterler ete kemiğe bürünüyor. Atmosfer desen müthiş. Yaraları iyileştiren, dertlere derman olan, ölüp, yeniden dirilen bir nevi İsa’nın canavar olarak portresini çizerek özünde dinsel bir mesel olan Suyun Sesi, yılın en iyileri arasında yer alıyor. Hem bir tanrı göreceksem, “Kutsal Geyiğin Ölümünde”ki intikamcı bir ergen olarak tasfir edilen tanrı yerine, Suyun Sesi’ndeki iyi tanrıyı bin kere yeğlerim.”

20-Ben sevdalı sen sevdalı

Aras Keser’in yazısı için tıklayın – Ekşi Sinema

“Kısacası, del Toro bu kez işin yaratıcılık kısmında da kendi fikir ve tutkularından uzaklaşmış ve fazla etkilendiği şeylerden bir kolaj yapmış görünüyor. Yönetmenin elinde tutan bir formül, doğru mesajlar ve ödül hedefi var ve bunlar bir yere kadar hoş görülebilir ama yukarıda iki örneğini verdiğimiz intihal iddiaları The Shape of Water’ı ahlaki açıdan da oldukça sorunlu ve sorgulanabilir bir film haline getiriyor.”

Comments

comments