Andrew Patterson’ın ilk yönetmenlik denemesi olan ve Sierra McCormick ve Jake Horowitz’in oynadığı The Vast of Night, New Mexico’nun bir kasabasında garip seslerin duyulduğu bir frekans keşfeden genç bir santral operatörü ile karizmatik bir radyo programcısının hikayesini anlatıyor. Film hakkında yazılan eleştiri yazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

1-İlk filminde hedefi tutturuyor

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Görünürdeki hikâye, UFO’ların New Mexico’daki küçük bir kasabayı ziyaretiyle ilgili… Ama film boyunca ne UFO ne uzaylı lafı geçiyor. Sadece ‘gökyüzü’nden söz ediyorlar. Dipten dibe ilerleyen asıl hikâyede ise aslında birbirlerinden bir türlü ayrılamayan iki genç var… Fay’in santralde çalışırken duyup kaydettiği kaynağı belirsiz o sesler, akşamı bir arada geçirmelerine vesile olan macerayı başlatıyor. Film boyunca adeta ‘görünmez bir güç’, Fay ve Everett’i yan yana getirip birlikte tutuyor.”

2-The Vast of Night: Soüuk Savaş fonlu bir paranoya tiyatrosu

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Patterson, Corman’dan destek alan bir reji sözü veriyor. Atmosferi öne çıkarırken ise Shyamalan ile akrabalık kuruyor. En az onun uzaylı istilası filmi “İşaretler” (“Signs”, 2002) kadar görsel açıdan ‘mesafeli’ durma anlamında güçlü bir film izliyoruz. Yönetmen, dönemi düşük bütçesiyle yaratırken, indie ve B-tipi ruhunu kalkındıran bir siyasi söylem de üretebiliyor. Roswell’de yaşanan paranoyak UFO vakası ile Sputnik krizinde Küba’ya karşı uzay gemisi gönderilmesini de paradoks niyetine arka plana yerleştiriyor.”

3-The Vast of Night: Bir Alacakaranlık Kuşağı Öyküsü Olarak Geçmiş

Murat Emir Eren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Gelecek bugün için nasıl bir belirsizlik, nasıl bir kaygı vesilesiyse, geçmiş de bugünden bakıldığında bir alacakaranlık kâbusuna benziyor. Üzerinden geçen her dakikada daha da belirsiz, daha da mantığa bürümesi güç bir anı bulutuna dönüşüyor. Andrew Patterson’un The Vast of Night’ı bu hissi tesis eden sürükleyici bir kurguya sahip.”

4-The Vast Of Night (2020) – Film İncelemesi

Gökçe Duman’ın yazısı için tıklayın – obicimsinema.com

“Başlarda takip etmesi zor diyalogdan Uncut Gems ya da bir Tarantino filminin içine düşmüşsünüz hissi verse de zamanla nereye varacağını merak etmeye başlıyorsunuz. Açıkçası bu kadar fazla ve aralıksız konuşma, karakterleri ve sinematografiyi (grene ve plan sekansa doyduk) ölçmemizi bile bastırıyor diyebilirim. Hatta film ilerledikçe, aslında bir podcast ya da radyo tiyatrosu dinliyormuş hissine de kapılabilirsiniz zira bende bir süre öyle oldu.”

5-The Vast of Night: 2020’nin En Dikkat Çekici Bilim Kurgu Filmi Tavsiyesi!

kaanintavsiyesi.com’un yazısı için tıklayın – kaanintavsiyesi.com

“Film 1950’lerde geçtiği için aslında bir yandan nefis bir dönem filmi bu. Atmosferi, renkleri, dokusu çok başarılı bir şekilde aktarılmış. Üstelik şimdi tüm bunların üzerine bir de bu filmin bir bilim kurgu konusunu işlediğini düşünün… Eğer bilim kurgu ile aranız iyi ise, gizem peşine düşmeyi seviyorsanız ve anlık gerilimler filmi izlerken sizi hayatta tutuyorsa bu filmi mutlaka izlemelisiniz.”

Comments

comments