J.R.R. Tolkien’in ilk gençlik yıllarını, dostluklarını, aşkını ve Orta Dünya’yı nasıl şekillendirdiği anlatan Tolkien filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…
1-Aşkın ve savaşın küllerinden doğan fantezi

Fatih Yürür’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Yönetmenliğini; 2017 yılında kamera arkasına geçtiği Tom of Findland filmiyle birlikte biyografi arenasındaki rüştünü ıspatlayan Dome Karukoski’nin üstlendiği film; zaman atlamalarıyla Tolkien’ın cephedeki haleti ruhiyesi ile sancılı büyüme ve ergenlik süreci arasında mekik dokuyarak yükseliyor. Çay saatlerini renklendiren entelektüel muhabbetler ile birlikte Frodo, Sam, Merry ve  Pippin ahbaplığının; kendi hayatındaki yansıması olarak; Gilson, Wiseman ve Smith ile çemberi ile dengelemesi ve bu denge sayesinde; genç yaşta annesini kaybeden bir öksüz olarak sırtına binen yükü hafifletmesi Genç Tolkien’a hareket kabiliyeti sağlıyor.”

2-Tolkien, Tolkien olmadan önce…

Kerem Bumin’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“‘Tolkien’, sinema dünyasında adeta bir çığır açmış bir evrenin, bir büyük maceranın kurucusunun hayatına içten bir bakış atmak için güzel bir fırsat. Kuşkusuz büyük yazarın ve kitaplarının tutkunları çok özel bir tat alacaklardır ve bizim gibi, bu yazarı asıl olarak sinemaya uyarlandığında tanıyanlar da kesinlikle hayal kırıklığına uğramayacak!”

3-Orta dünyanın mucidi Tolkien

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Cine Dergi

“Eksik de olsa Tolkien’in heyecanını, onu orta dünyayı inşa etmeye hazırlayan doneleri sunuyor film. Kendisini yoklukla, dostlukla, ekonomik buhranla, savaşla, aşk acısıyla çevrelemiş bir adamın yaratım sürecini de algılatıyor film bir yandan. Tolkien’in kendi biyografisine dair çok şey söyleyen film, hızlı geçişlerle bizi sona ulaştırma gayretinde bir yandan da bunu kabul ediyorum. Filmde neredeyse boş geçilen, entelektüel muhabbetten nasibini almayan sahne yok gibi, bu da iyi geliyor ama orta dünya hayranları haklı olarak soracaklardır: Hani orta dünya!”

4-Tolkien: Orta Dünya Nasıl Yaratıldı?

Burak Sen’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Genel olarak şunu söylemek isterim ki filmde eğer hedeflenen kitle “Yüzükçüler” ise yani Tolkien hayranları ise bu film çok rahatsız edici. Eğer genel yani fan olmayan bilmeyenler falan ise de bilmeyen bir insan için çok fazla gönderme eklenmiş. Kitleyi ayarlamakta güçlük çekiyor film. Tüm bunların haricinde de Nicholas Hoult iyi bir Tolkien olmuş. Oyuncu seçimleri gayet başarılıydı. Filmin görsel efektleri, görüntü sanat yönetimi gibi unsurlarda iyiydi.”

5-Tolkien: Tolkien’in Dininden Çekinen Bir Biyografi

Tayfun Bodur’un yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Daha çok Tolkien’in (Nicholas Hoult) Edith (Lily Collins) ile olan aşkına ve Oxford’daki dostluklarına odaklanan film, İngiliz toplumundaki sınıf ayrımına ve bunun “güç” kavramıyla olan bağlantısına da değiniyor. Bu noktada dünya çapında sanayileşmenin artmasının da bir neticesi olan I. Dünya Savaşı, filmde önemli bir atmosfer oluşturuyor.”

6-Dile anlam, anlama dil bulmak

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Evrensel

“Kendi adıma, biyografik filmleri izlerken ele aldığı karakterin ‘gerçek’ hayattaki karşılığı ve kapladığı yerden çok filmin kapsadığı zaman/ konunun hakkını verip veremediğine dikkat etmekten yanayım. Önemli bir tarihi kişiliğin hayatının bir dönemine odaklanan bir filmin karakterin bütün hayatına dair tatmin edici bir dil kurabilme becerisi asıl belirleyici olan şey bence. Böyle düşünüldüğünde “Tolkien” sınıfı geçiyor.”

7-Tolkien’in Gençlik Yılları

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Film, küçük yaşta öksüz kalmanın getirdiği sıkıntılar, zaman içinde giderek güçlenen arkadaşlık bağları ve aşk üzerinden ilerliyor… Dome Karukoski’nin yönettiği Tolkien, ele aldığı her meseleyi duygusal bir yoğunlukla işlemeye gayret ediyor.”

8-‘Orta Dünya’nın arkasındaki gerçekler…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Fantastik edebiyatın ölümsüz yazarı John Ronald Reuel Tolkien’in o muhteşem metinlerini, ‘Hobbit’ ve ‘Yüzüklerin Efendisi’ gibi başyapıtlarını kaleme almadan önceki hayatına odaklanan ‘Tolkien’, yazarın çocukluk ve gençlik dönemlerinde dolaşırken aslında bir anlamda ‘Ölü Ozanlar Derneği’vari bir öykü anlatıyor.”

9-Kelimeler anlam gerektirir!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Fantastik edebiyatın, hatta dünya edebiyatının genel seyrini değiştirmiş isimlerden J.R.R. Tolkien’in çocukluğu, ilk gençliği, eğitim hayatı, katıldığı Birinci Dünya Savaşı günleri, dostları, büyük aşkı, en büyük tutkusu olan kelimeler, dil ve edebiyat üzerine titiz bir film perdede duran! Hatta biyografiden çok, edebiyat-dil-hayat ilişkisi üzerine bazı anları referans oluşturabilecek derecede güçlü bir anlatı.”

10-Yeni Bir Dil, Yeni Bir Dünya: Tolkien

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“Tolkien’in bilinmeyen hayatını izlerken, onun nereden nereye geldiğinin, düşlerinin temelinde yatan annesinin erken ölümünün, Birinci Dünya Savaşı sırasında, cephe gerisinde yaşadıklarının etkisini/katkısını da görüyoruz.”

Comments

comments