Christian Petzold’un son filmi Transit hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. iyi okumalar…

1-Kimdi giden, kimdi kalan?

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Günümüz Alman sinemasının öne çıkan isimlerinden Christian Petzold, son çalışması ‘Transit’te Anna Seghers’in 2. Dünya Savaşı ortamında geçen romanını günümüze taşırken ‘göçmen sorunu’na da dikkat çekmek istemiş. Üçlü aşk hikâyesiyle ‘Casablanca’ tadı da veren film, dertleri ve anlatımıyla sezonun en etkileyici yapımlarından…”

2-Transit: Sınırlar, Hatlar, İç İçe Geçen Zamanlar

Gizem Çalışır’ın yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“2012 yılında Berlin Film Festivali’nde Ana Yarışma’da yarışan filmi Barbara ile En İyi Yönetmen ödülünün sahibi olan, Almanya’nın son zamanlarda en dikkat çeken yönetmenlerinden Christian Petzold imzalı Transit; her dakikası hatta her bir saniyesiyle ilmek ilmek işlenmiş çok özel bir film.”

3-Transit: Faşizm, mülteci sorunu ve aşk üzerine değinmeler denemesi

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

Transit dolayısıyla belki biraz ‘fazla yüklü’ bir film, özellikle tarihsel bağlantılı güncel toplumsal eleştirel damarı ile ikinci yarısında beliren, kimi genel ‘insanlık hallerine’ dair minvalin aynı filmde birlikte yeralması biraz eklektik duruyor. Ayrıca toplumsal-eleştirel yöneliminin de mülteci sorunu özelinde, ‘iyi niyetli’ olmakla birlikte, aslında pek derinlikli olmadığı söylenebilir.

4-Transit: Tarihten ders almamak”

Cüneyt Cebenoyan’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Filmin (sırları da ele veren) bir özetini geçmek niyetindeyim. Böyle yapmamın nedeni Variety, Screen, Hollywood Reporter, Film Stage, World Socialist Website ve başka sitelerde okuduğum yazılarda, filmin deneyimli eleştirmenler tarafından anlaşılmadığını görmüş olmam. Sadece filmi anlamlandırma açısından değil, olayların akışını bile çok yanlış anlamışlar. Deneyimli eleştirmenler bu kadar yanlış anladığına göre faydalı bir iş yapacağım. Tabii, ben de her şeyi doğru anlamış ve doğru hatırlıyorsam.”

5-Transit: Ne Burada Ne Orada, Ne Gitmiş Ne Gidememiş

Berna Kuleli’nin yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“1960 doğumlu Christian Petzold öğrencilik yıllarında sadece Batı Alman yazarların kitaplarını okumuş. Onlara Anna Seghers’in kötü bir yazar olduğu öğretilmiş. Ama Petzold 80’lerin sonunda Harun Farocki ile tanışınca onun önerisi ile Anna Seghers’i de tanıyor ve aynı zamanda da onun 1942 yılında yazdığı romanı Transit’le de böylece tanışmış oluyor. Kitap toplama kamplarından, Nazi Almanyasından kaçıp sığınacak bir yurt arayanların yaşamını anlatıyor.”

6-Faşizmin Gölgesinde Transit Bir Geçiş Hikâyesi

Begüm Kakı’nın yazısı için tıklayın – Artful Living

“Günümüz Alman sinemasının kendi sesini yaratmış, yaptığı her iş izleyici tarafından yakından takip edilen yönetmenlerinden Christian Petzold’un dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan son filmi Transit, ülkemizde de ilk kez 37. İstanbul Film Festivali’nde gösterilmişti. Film, Anna Seghers’in 1942’de kaleme aldığı Transit adlı kitabının beyazperdeye “serbest” bir uyarlaması. Bu film için her ne kadar uyarlama film desek de yönetmenin dilinde bu politik temelli dönem filmini izlemek başka bir sanatsal doyuma eriştiriyor.”

7-Transit: Döneminin dışında bir dönem filmi

Kerem Bumin’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Transit hem yüksek düzey bir dönem filmi, hem de günümüzün sosyal konularını başarılı bir şekilde irdeleyen ve inanılmaz bir karakter profili sunan çok başarılı bir yapım… Bizce bu ‘transit’ gidişi kaçırmamak gerekir!”

8-Transit

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“Petzold, sakin kamerası, iyi mizansenleri, güçlü oyuncuları ve tabii, müthiş bir romana dayanan senaryosuyla gerçekten iyi bir film çıkarmış. İzledikçe savaşlardan kaynaklansın kaynaklanmasın, siyasi veya ekonomik göçmenliğin acımasızlıkla ve büyük acılar yaşatarak devam etmesinin artık bir son bulmasını diliyorsunuz sadece.”

9-Bir ustadan çok tartışmalı bir film

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – T24

“Birçok sürprize ve dramatik şoklara karşın, film giderek yoruculaşır. Hikayeyi izlemekse bulmaca çözmeyle eşleşir. Aşırı iddialı ve özgün bir film yapma çabası lehte olmamıştır. Ve aslında çok güzel bir hikaye, bence kitabın hakkını verememiş, olması gereken ve olabilecek başyapıta dönüşememiştir.”

10-Göçmenliğe, arada kalmışlığa dair..

Sungu Çapan’ın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

““Barbara”yla “Phoenix”i bütünleyen “ Transit”le birlikte ‘Baskı Dönemlerinde Aşk’ dediği üçlemesini noktalayan Petzold, 2014’te ölen hocası Harun Farocki’ye ithaf ettiği bu (şimdilik) son filmiyle İnsanlığın 2.Dünya savaşı döneminde yaşadığı ‘mülteci krizi’nin bugün daha şiddetli biçimde yinelendiğini dile getiriyor.”

11-Savaşta İnsan Dediğin Nedir Ki…Zararlı Ot, Söker Atarsın!

Yazgülü Aldoğan’ın yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

“Fransa, Almanlar tarafından adım adım işgal ediliyor. Ama hayret, işgalden kaçanlar arasında Almanlar da var ve ben bu bağlantıyı anlamakta zorluk çekiyorum? Alman yönetmen Christian Petzold, yazar Anna Seghers’in hikayesini filme çekerken ne kimliği kendine ait, ne bulunduğu yere ait kahramanlarının peşinde, seyirciyi de her an şaşırtmayı başarıyor.”

Comments

comments