Leigh Whannell’in yönetmenliğini yaptığı  ve bilim-kurgu türünün son dönemdeki başarılı örneklerinden biri olan “Upgrade” filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Bir Zayıflık Olarak Bilinç: Upgrade

Valerii Ege Deshevykh’nin yazısı için tıklayın – arakatsanat.com

“İçerikle beraber filmin çekimleri de gerçekten çok başarılı. Teknik açıdan estetik gibi görünse de yönetmen burada “mekanik” bir çekim tercih etmiş. Stem’in kontrolü devraldığı sahnelerde kamera, mekanik bir ivme kazanıyor. Senaryolarını çok sevdiğim biri olan Leigh Whannell, 2. yönetmenlik denemesinde, anlatım ile anlatının kompozisyonunu mükemmel oluşturmuş. Kameranın senaryoya hizmet ettiği filmleri sevin arkadaşlar.”

2-Teknoloji virüsü!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

““Upgrade”, kendisinden öncesi teknofobik filmlerin trüklerinin hemen hepsini kullanmaktan imtina etmiyor. Stem’in sesindeki sakillik “2001 Space Odyssey”in HAL’ından, sistemleri kontrol etme becerisi “Terminatör”den, Asha’yı öldüren genetikleriyle oynanmış eski askerlerin donukluğu “Blade Runner”dan tanıdık.”

3-Upgrade: Yapay Zekâ Yeni Bir Irk mı?

Tayfun Bodur’un yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Upgrade temelde, popüler kültürde Black Mirror’dan aşina olduğumuz ancak esasında bu dizinin de temellerini atan Jean Baudrillard’ın Simülasyon fikirlerinden daha yeni bir şey söylemiyor. Yine de yapay zekâyı insan beyninin çalışma şeklinin birer kopyası olduğunu söyleyerek, bu yeni canlı türünün de evrim mücadelesinin bir parçası olabileceğini savunuyor. Film, bir şekilde kendi zihnini YZ ile birleştirmiş ve irade gücünü ona vermiş insanları ‘’Upgrade’’ edilmiş yeni insan türü olarak yansıtıyor.

4-Benim şimdiki zamanım ve dünyanın geleceği…

Fatih Yürür’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Kabul edelim, Avustralya’nın bağrından kopup gelen bu draje ama bir o kadar da merak uyandırıcı siberpunk güzellemesi, “sürpriz” kelimesinin kalibresini doldurmuyordu belki ama çölde vaha peşine düştüğümüz şu kısır günlerde, türün meraklılarının yollarına güller sermesi de işten değildi. Upgrade, 5 milyon dolar gibisinden ultra düşük bir bütçeyle bile işler ve eğlenceli bir siberpunk örneğinin doğumuna tanıklık edebileceğimizin en taze kanıtı olabilir miydi peki? Neden olmasın?”

5-İnsanlığa bir ‘HAL’ler oluyor…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Bir saldırı sonrası eşini kaybeden, kendisi de felç olan bir adam, özel bir operasyonla eski hayatına döner ve intikam almaya çalışır. Avustralya yapımı distopik bilimkurgu ‘Upgrade’, “Yapay zekâ hayatlarımızı hangi ölçüde ele geçirir?” sorusunu sorarken ana karakterin vücuduna takılan dijital aparat, Kubrick’in ‘2001: Uzay Macerası’ndaki unutulmaz bilgisayar ‘HAL 9000’i hatırlatıyor.”

6-İçimde bilgisayar var

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Filmde altı ısrarla çizilen nokta, daha ilk anlardan itibaren Grey ile Stem’in hiçbir zaman mükemmel uyumu bulamamaları… Grey, bir yanıyla Stem’e ihtiyaç duyarken bir yanıyla da bedenini ona teslim etmekten rahatsızlık duyuyor… Bazen tam bir irade savaşı veriyorlar. Böylelikle yapay zekâ, “beden – ruh ikilemi”ne üçüncü bir unsur olarak ekleniyor… Leigh Whannel, bu üçlü ilişkiyi bazı sahnelerde gerçekten iyi işliyor. Yapay zekânın vicdansızlığı ve merhametsizliğine yaptığı vurgu özellikle dikkat çekici…”

7-İntikam Uğruna!

Uğur Hakan Hacıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Popüler Sinema

“Upgrade’de sinemada, bilimkurgu filmlerinde sıklıkla kullanılan siberpunk teması kullanılmış. Bununla birlikte film içerisinde transhümanizm olgusunun da işlendiğini söylemek mümkün. Filmde oyunculuk performanslarının yanında görüntü yönetmenin de titiz bir iş çıkardığını söylemem gerek. Atmosfer oldukça başarılı bir biçimde oluşturulmuş. İşlenen konu itibarıyla evvelindekileri bazı noktalarda tekrarlasa da Upgrade genel anlamda doyurucu bir yapım olmuş.”

8-Teknolojinin Esiri Olduğumuz Günlere Doğru

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

“Uzaklardan, taa Avustralya’dan gelme bir fütürist fantezi. Yani bir bilim-kurgusal masal. Çok ciddiye alınacak yanı yok; ama yeterince oyalayıcı olduğu ve rahatça izlendiği söylenebilir.”

9-Upgrade (Black Mirror özleyenlere yapay zekalı mapay zekalı film)

Murat Dural’ın yazısı için tıklayın – Zaytung Sinema

“Leigh Whannell ikinci filmini yazıp yönetiyor. Kim bu adam dersen, aslında aktör olan abim aynı zamanda ilk üç Testere’nin ve Ruhlar Bölgesi filmlerinin senaristlerinden… Zaten bu film de dikkatli gözler için Testere göndermeleri içeriyor. Başrollerde ise Logan Marshall-Green ve Melanie Vallejo oynuyor. Daha çok da “Tom Hardy değil mi la bu?” diye suratına bakıp durduğumuz Marshall-Green oynuyor.”

10-Zihnimde biri var!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Teknolojik bir intikam öyküsü işin aslı ‘Upgrade’. Zihinde yerleşen yapay zekanın, ruhla olan mücadelesi ve insanlığı tehdit eden teknolojik gelişim. Kötücül ve buyurgan bir iradenin esir aldığı bedende süren sinsi savaş. Özellikle beylik durum ve oluşlara teslim olmayan yapısı ve ödünsüz biçimiyle kendine; türün içinde -ufak da olsa- ayırt edici bir boşluk sağlama gayretinde Leigh Whannell’in yeni öyküsü.”

11-Upgrade (2018)

Gizem Şimşek Kaya’nın yazısı için tıklayın – Karanlık Sinema

“Yönetmen Whannell daha önceki işlerine küçük detaylar üzerinden saygı duruşunda bulunurken, seyirci için görsel hazzın seviyesinin düşmesine izin vermiyor. Robocop (1987)’tan Existenz (1999)’e, Saw (2004)’dan The Lawnmover Man (1992)’e değin birçok filmi içinde barındırırken özgün olmayı da başarıyor. ”

12-Uzun zaman sonra seyrettiğim en iyi bilimkurgu

Serdar Akbıyık’ın yazısı için tıklayın – Star

“Bu hafta vizyona giren Upgrade, bilimkurgu sinemasının önemli konularından olan yapay zeka filmlerinin en çarpıcılarından olmaya aday. Bunun en büyük sebebi ise filmin yönetmeni ve senaristi Leigh Whannell…”

Comments

comments