Kapan/Get Out filmi ile çıkış yapan Jordan Peele’in yeni filmi Us/Biz hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Us (2019) Film Eleştirisi

Müge İbrikçi Baran’ın yazısı için tıklayın – Karanlık Sinema

“İçinde küçük sürprizleri yavaş yavaş açıklayarak gerilim ve merak unsurunu elinde tutan Us, bazı eksiklerine rağmen yine de ilginç bir yapım. Fakat Jordan Peele’in filmlerinin gerektiğinden fazla gündeme gelmesi beklentiyi arttırdığından biraz zarar gördüğünü de bu noktada eklemek lazım. Korku türünün bu kadar ön plana çıkması hedef kitlesinin genişlemesine ve türe ilgi duymayanların da bir anda o kesimin içine dahil olmasına neden oluyor.”

2-Biz: Gölgeyle El Ele

Aslı Ildır’ın yazısı için tıklayın – Altyazı

“Peele, Kapan’da en azından biçimsel olarak türün klasiklerine daha yakın duran yapıyı Biz’de paramparça ediyor ve slasher’ı pek çok  korku/gerilim türünü bir araya getirdiği filmi için bir tür genel çerçeve olarak kullanıyor. Slasher’dan ya da korku türünden beklediğimiz biz/onlar ikiliğini, Haneke gibi kamerayı doğrudan yüzümüze çevirerek değil, çiftgezerler (doppelgänger) teması üzerinden kırıyor.”

3-‘Biz’ ne ara böyle olduk?

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Batılı eleştirmenlerin yere göğe koyamadığı Jordan Peele imzalı ‘Biz’, bizim salonlara da uğruyor. Orta sınıf konforlu siyahi bir ailenin, kurulu düzenlerine saldırıya geçen ‘benzerlerine’ karşı verdiği mücadeleyi anlatan film, sağlam bir içerikten yoksun, biçimci ve sıradan bir gerilim çalışması olmuş…”

4-Biz: Aynı gemide miyiz?

Cüneyt cebenoyan’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Jordan Peele’in filmi konusu dışında gayet iyi bir film. “Biz”in görüntü ve oyuncu yönetimi çok iyi, diyaloglar güzel yazılmış… Ama filmin sürprizi, yani korku öğesi devreye girdiği andan itibaren film anlam üretemiyor. Jordan Peele’le yapılan söyleşilerde yönetmenin duyarlılıklarını, dünyada olan bitenler karşısında ayrıcalıklı yeri olan biri yani bir Amerikan vatandaşı olarak, sorumluluk alma çabasını görüyorum, takdir ediyorum. “Biz” adından da çıkarılabileceği gibi Jordan Peele’in “biz”ini yani Amerikalı olmayı anlatma iddiasında. Sıradan, üst-orta sınıf bir Amerikan ailesinin, kendi karanlık yüzüyle karşılaşması ve bununla savaşması filmin hikâyesi.”

5-Biz: Mahrumiyet içindekilerin gazabından duyulan korku

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

“Heyhat; Biz, fragmanının yarattığı beklentileri son tahlilde tam olarak karşılamayan, üstelik anlatısı sorunlu temsiller içeren bir film çıktı. Ama önce hakkını vermek gerekirse Biz’in ilk yarısı, değme korku filmlerine taş çıkartan bir dokuda. Hele 1980’lerde bir gece vakti bir lunaparkta siyahi bir kız çocuğunun anne-babasından ayrılıp tek başına tuhaf bir aynalar evine girdiği ve orada karanlıklar içinde son derece tekinsiz bir deneyim yaşadığı açılış sahnesi antolojilere girmeyi hak ediyor.”

6-Biz bize yeteriz!

Kerem Bumin’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Kendilerine tıpatıp benzeyen davetsiz misafirlerine karşı hayatta kalma savaşı veren bir ailenin yaşadıklarını konu edinen Us, Jordan Peele’in yönetmenliğinde izleyici ile buluştu. Giderek daha iddialı filmler çeken Peele kendi imzasını hissettirdiği, ilgiyi ve merakı sürekli ayakta tutan ve son kertede gerçekten ürpertici bir korku filmi sunmuş gibi duruyor…”

7-Biz: Alacakaranlık Kuşağı’nda Kaybolmak

Murat Emir Eren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Peele, bulduğu konseptin üzerine, o konseptin kaldıramayacağı kadar hikâye, finale kadar taşıyamayacağı kadar tema bindiriyor, bu da Biz’in her şey olayım derken olsa olsa yer yer eğlenceli bir kafa karışıklığına dönüşmesine sebep oluyor.”

8-Amerika’nın Karanlık Yüzü: Us

Valerii Ege Deshevykh’in yazısı için tıklayın – Arakat Sanat

“Yönetmen Peele; bulduğu bu ilginç fikrini fragman ile sunduğunda izleyeceğim şey hakkında oldukça heyecanlanmıştım. Fakat Us; büyük bir fragman kandırmacası çıktı ve fragmandaki o enerji, filmin hiçbir yanında yoktu. Hatta Peele’nin özellikle vurguladığı “korku” kısmını filmde bulamadım.”

9-Düşman tıpkı ‘biz’im gibi

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Jordan Peele, filmin ritmini, gerilimini finale kadar hiç düşürmüyor. Finalde Merlin’s Forest’e girmemiz ve yeraltına inmemizle birlikte filmin ruhu ve görsel atmosferi değişiyor. Jordan Peele önceki filmi “Get Out”da da benzer bir değişim gerçekleştirmiş; gerilim hikâyesini bilimkurgusal motiflere bağlarken görsel atmosferi de biraz değiştirmişti…”

10-Hayaller Hitchcock, gerçekler bir ışık yok

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Irkçılığı eleştirdiği Kapan ile büyük bir çıkış yapan Jordan Peele, ikinci filmi Biz ’de ABD orta sınıfının nasıl canavarlaştığını anlatmak istemiş. Ama anlatamamış. Hitchcock’un varisi ilan edilen yönetmen filmiyle kötü senaryodan iyi film çıkmaz gerçeğini bir kez daha ispatlıyor.”

11-Us: Nefretle Büyüyen Bir Neslin Çocukları

Haktan Kaan İçel’in yazısı için tıklayın – Bakınız

“Ustaca kotarılan tekinsiz atmosferi ve rahatsız edici bir hikaye akışının verdiği huzursuzluk filmin belki de bir korku filmi olarak en büyük kozu gözüküyor. İyi korku filmlerinin temel özelliklerinden biri olan sağlam korku figürleri, bu filmin içinde karakterlerinin kötü versiyonları olarak vuku buluyor. Bir ayna metaforu üzerinden insanların kendileriyle yüzleşmesi sonucunda içsel bir yolculuğun peşinden gidilmesi filmin ana şablonunun özünü oluşturuyor.”

12-Siz kimsiniz?

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“İyi çekilmiş, başlangıç itibariyle umut veren ama bir müddet sonra sarkan, yavanlaşan, hatta izleyiciyi fena halde sıkan, sıradan bir slasher alt türüne dönüşen yapımın attığı taş, ürküttüğü kurbağaya değmiyor! Alt metin, üst metin, neo-ırkçılık yaklaşımı filan; çok zorlama yorumlar bunlar, çok!”

13-“Biz” bize yaşarken geldik oyuna!

Fırat Ataç’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Filmin neredeyse yarısına tekabül eden ev istilası bölümünde yönetmenin ne menem yeteneklere sahip olduğunu bir kez daha görüyoruz. Peele’nin yönetimi, komedi geçmişini sos olarak katsa bile iğreti durmayan gerilim anlarında ciddi anlamda göz kamaştırıyor. Kamerasını, olumsuz istisnalara şans vermeden her daim en doğru yere koyuyor, yaklaşmakta olan tehlikeyi somutlaştırıyor. Kötü karakterleri iyi karakterlerin şeytani yansımaları olarak tasvir etmesi, tahmin edilebilir davranış kalıplarını yok ediyor.”

Comments

comments