Ken Loach’un son filmi “Üzgünüz, Size Ulaşamadık/Sorry We Missed You” hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Sıkışık Zamanların Şiiri

Aslı Ildır’ın yazısı için tıklayın – Altyazı

“İşçi sınıfı sinemasının usta yönetmeni Ken Loach yeni filminde günümüz İngiltere’sinde geçim sıkıntısı yaşayan bir ailenin hikâyesine odaklanıyor. Üzgünüz, Size Ulaşamadık güvencesiz iş koşulları ve esnek çalışma saatlerinin insan ruhuna maliyetini gerçekçi bir üslupla ele alıyor.”

2-Ken Loach, sosyal haklardan yoksun çalışanların dramını perdeye taşıyor: Üzgünüz, size ulaşamadık

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

“Loach, bu sosyal gerçekçi anlatıyı popüler sinemanın ve sanat sinemasının yakın dönemdeki yenilikçi trendlerinden hiçbirine yüz vermemek anlamında gösterişsiz, son derece yalın bir sinema diliyle sunuyor, biçimciliğe zerre kaymıyor. Üzgünüz, Size Ulaşamadık’ın gücü ve etkileyiciliği, yalnızca içten toplumsal duyarlılığında değil, odağına aldığı karakterlerin yaşam koşullarını ve bu koşulları belirleyen ekonomik pratiği en sıradan, en ince detayına dek büyük bir sahicilikle yansıtmasında da yatıyor.”

3-Üzgünüz, Size Ulaşamadık: Loach’un Dinmeyen Öfkesi

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Loach ve Laverty’nin kapitalizme karşı öfkesi dinmiyor; bu gerçekten değerli. Ama bu öfkenin, artık daha “yeni” bir şekilde perdeye aktarılması gerekliliği her geçen gün daha belirgin hâle geliyor.”

4-Ken Loach bu filmleri kime çekiyor?

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Evrensel

“Loach- Laverty ikilisi tıpkı “Ben, Daniel Blake”te olduğu gibi burada da karakterleri derinleştirmek, onları bir üst paragrafta sıraladığım özellikleri dışında seyirciye aktarmak gibi özel bir çabanın içine girmiyor. Aksine hikayeyi mümkün olduğu kadar görünen, kimilerine göre ‘kaba’ ve can yakıcı haliyle anlatmaya çalışıyorlar. Hatta filmi birlikte izlediğimiz sinema yazarı arkadaşımın dediği gibi Ken Loach “ciğerimizi dağlıyor”.”

5-Sorry We Missed You (2019): Bir Kuryenin Çaresizliği

Sesil Yersu Uncu’nun yazısı için tıklayın – birdunyafilm.co

“Sorry We Missed You, yine Ken Loach’ın görüşlerinin bir yansıması olarak görebileceğimiz, politik diliyle dikkat çeken ve melankolik tonuyla da insanın içine işleyen bir film. Ezilen sınıfı koruyan, doğrularının peşinden gitmeye devam eden ve asla lafını esirgemeyen yönetmenin elinden benzer işler çıkmaya devam edecek gibi.”

6-Üzgünüz, Size Ulaşamadık: Çağ Dışılık Rekoru Kırıyor

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“2010’lar, yenilikçi denemelere alan açan bir zaman dilimiydi. Böyle bir ortamda 2018’de vefat eden gerçek bir İngiliz teslimatçının hikayesini ele almak istiyor Ken Loach. Her zamanki gibi dünyada olup bitenden habersiz şekilde kendi ‘haber filmi’ni üretmeye koyuluyor.”

7-‘Medarı Maişet Motoru’nu yürütmek üzerine

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Loach’un omuz omuza verdiği, yıllardır birlikte çalıştıkları bir diğer usta sinemacı Paul Laverty imzalı senaryo, ‘Daniel Blake’in bıraktığı yerden devam ediyor sömürü dünyasını didiklemeye! Mutlak cennete gitmesi gereken işçi sınıfı fertleri, küçük dünyalarında büyük büyük yaşıyorlar yine!”

8-Bir Sınıf Meselesi…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Gazete Kadıköy

“Öte yandan özellikle son iki filmi itibariyle Ken Loach sineması hakkında “Kendini tekrarlıyor, hep aynı şeyleri anlatıyor, yaratıcılıktan uzak, çağdışı” türü ifadelere rastlıyoruz. Elbette kimse eleştirilemez değil; üstadın sineması ve anlattıkları da bu genel kuralın dâhilindedir. Ama doğrusu bu tür eleştirilere soyunanların ‘Loach sineması’ndan neler beklediğini, yaratıcılık adına neyi kast ettiklerini pek anlayabilmiş değilim (aslında anlıyorum tabii ki!). Hele hele ‘çağ dışılık’ suçlaması ne ola ki? Bu çağın sömürülenlerini anlatmak mı çağ dışılık?”

9-Sarsıcı bir aile dramı; “Üzgünüz, Size Ulaşamadık”

Mehmet Erdoğan’ın yazısı için tıklayın – Independent Türkçe

“Loach ve Laverty ikilisinin bir önceki filmde olduğu gibi; idealistlerin ideal dünyanın nasıl olması gerektiği yönündeki iyi niyetli ama gerçeğin görünmesini engelleyen ve bu kapitalizm çarkını döndüren aktörlerin ekmeğine yağ süren çalışmalarının aksine, onlar gibi ideal bir dünya çizmektense duruma neo-gerçekçi bir üslupla yaklaşıp sistemin kendisini tanımlamaya ve gerçekleri aktarmaya çalışıyor.”

10-Sorry We Missed You: Ken Loach’tan Fedakar Baba Hikayesi!

Gül Yaşartürk’ün yazısı için tıklayın – CineDergi

“Bu anlatı yapısı I Daniel Blake’te olduğu gibi bir bütün olarak sistem eleştirisini görmemize engel oluyor. Sorry We Missed You, anlatmak istediği mevzuyu kişiselleştiriyor, tek bir kötü adam (Maloney) üzerinden anlatıyor. Film bu bağlamda fedakar bir babanın hikayesine dönüşüyor.”

11-Üzgünüz, Size Ulaşamadık

Deniz Yıldırım’ın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

Son filmi Üzgünüz, Size Ulaşamadık” da böyle. İki çocuklu ve geçim zorluğu yaşayan bir çekirdek aile düşünün. Ev almak istiyorlarşartlar izin vermiyor. Baba, son yıllarda hızla büyüyen güvencesiz ve esnek çalışmanın motoru haline gelen bir dağıtım, yani kargo işinde çalışmaya başlıyor. Babanın amacı belli: Kira derdinden, evden çıkın” sözü duyma tedirginliğinden kurtulup bir ev satın alabilmek. Ailesi için.”

Comments

comments