Levan Akin’ın yönetmenliğini yaptığı Ve Sonra Dans Ettik/And Then We Danced filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Ve Sonra Dans Ettik: Homofobiklere karşı

Tuğçe Madayanti Dizici’nin yazısı için tıklayın – Birgün

“Akin, filminde cinsel kimliğe dair olan meseleleri öylesine hassas ve anlayışlı bir şekilde ele almış ki seyirci bir yandan bu dünyaya pespembe bakarken bir yandan da Gürcistan gibi bir ülkede kişinin cinsel eğilimini açık etmesinin ne kadar tehlikeli olduğunu da hissediyor. Yönetmen filmini şiddet içerikli sahnelere kaydırıp veya trajik bir aşk hikâyesine sıkıştırmayarak daha özel bir film ortaya koyuyor.”

2-Her Ülkeye Lazım: And Then We Danced (2019)

Serkan Çellik’in yazısı için tıklayın – Ters Ninja

“Oysa Levan Akin eşcinsel karakterlerini sadece araç olarak kullanıyor ve az gelişmiş ülkelerde, kapalı topluluklarda yaşamaya mahkûm, nefes almalarına müsaade edilmeyen azınlıklara bir ağıt yakıyor. Asıl meselesi; gelenek ve milli değerler kisvesi altında baskılanan insanların yaşadıkları zorlukları hatırlatmak, gelişmenin ancak ve ancak özgürlükle sağlanabileceğinin altını çizmek.”

3-Plansız hayatlar, planlı filmler

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

““Beni Adınla Çağır” ile “Ve Sonra Dans Ettik”i aynı sepetin içine koyduran şey kuşkusuz hikayelerin tematik benzerliği. Genç bir adamın cinsel kimliğini, aşkı ve cinselliği keşfedişi. Aklın uçup gitmesi, boşluğun havada asılı kalması, ilk sızı, ilk acı ve ilk büyük keder… Ancak “Ve Sonra Dans Ettik”i, diğerinden ayıran farklar var. Bu da filmi kendine özgü yapıyor.”

4-Beni Dansınla Çağır

Ali Ercivan’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Aslında Ve Sonra Dans Ettik, hemen her açıdan daha kuvvetli çatışmalar üzerine kurmuş metnini. Çünkü Beni Adınla Çağır gibi aşık çiftin çevresinin koşulsuzca destekleyici ve açık görüşlü olduğu bir ortamda geçmiyor öykü. Kimliklerinin afişe olması demek, sadece okuldan atılmak değil, fiziksel şiddet hatta belki ölüm demek.”

5-And Then We Danced: Tutkuya ve Dansa Dair Yakıcı Bir Varoluş Hikâyesi

Murat Emir Eren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“1984 yapımı Yasak Dans – Footloose, 1980 yapımı Şöhret – Fame gibi filmlerden esintilerin de hissedildiği And Then We Danced, bir noktadan sonra ciğerleri söndüren bir vaziyete doğru evrilen Merab-Irakli aşkıyla olsun, filmin ister istemez politik bir zemine oturan muhafazakârlık ve milliyetçilik eleştirisiyle olsun şüphesiz bu şekerli şuruplu filmlerden ayrılıyor.”

6-Ve Sonra Dans Ettik – And Then We Danced (2019)

Murat Can Aslak’ın yazısı için tıklayın – muratcanaslak.com

” Akin’in Gürcü danslarını bir anlatı ögesine dönüştürmesi ve bu sahnelerdeki yönetmenliği takdiri hak ediyor. Gürcü toplumunun  filme kattığı otantik hava da filme farklı bir lezzet veriyor. Merab karakterini canlandıran Gelbakhiani’yi Akin instagram’dan bulmuş, ancak ondan aldığı performans çok iyi. Filmin özellikle son 20 dakikası hem yönetmenlik hem sinematografik açıdan hem o zamana kadarki sarkan ve dağılmaya yüz tutan anlatımı toplamasıyla çok iyi…”

7-Ve Sonra Dans Ettik: Dans, Aşk ve Hayal Kırıklığı

Halil Şimşek’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Son yıllarda yükselişte olan ve başarılı birçok örneği verilen Queer sinema örneği olan bu filmler; hikayeleri, karakterleri ve bazen de isyankar tarzları ile sinemaseverler tarafından sevilerek izleniyor. Bu hafta vizyonda kendine yer bulan And Then We Danced (Ve Sonra Dans Ettik) filmi de hiç kuşku yok ki türünün başarılı örneklerinden biri olarak sinemaseverlerin hafızasına şimdiden kazındı ve uzun süre de unutulmayacak.

8-Ve Sonra Dans Ettik: Gürcistan’da Tabu, Dünyada Çeşitlilik

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Filmin 113 dakika olması, eşiğin dönülmesinden itibaren klasik sıçramalı kurguyla ilerleyen görsel yapının çok da mest eder hale gelmesini engelliyor. Aksine Vilgot Sjöman’ın ‘I Am Curious’ ikilemesi kadar iddialı başlasa da zamanla kendini bilinçaltında Dogma mekaniğine kaptıran bir film izliyoruz.”

9-Duvarları yıkmak

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Tutku ve aşk, batıda daha özgürce duyumsanıp yaşanıyor gerçekte! Özellikle eşcinsel aşk hikâyelerinin toplumsal kabulü, doğuya göre çok farklı. Bir de geleneksel, otoriter ve muhafazakar sert yapıyla yüzleşince sadece aşk ve tutkuyu yaşamak değil, kendini hemen her yoldan ifade etmek de zorlaşıyor gerçekte! Levan Akın, Gürcü toplumunun geleneksel tabularından dans ve etrafında dönen rekabetçi dünyaya bakarken, toplumun büyük bölümünün kabullenemediği bir aşk öyküsünü de merkezine almış.”

10-Dans Et, Kimse Tutamasın Seni

Tan Ağırkaya’nın yazısı için tıklayın – obicimsinema.com

“Bu kıyaslamayı yapan seyircilere hak versem de And Then We Danced’in Call Me by Your Name’den daha ‘dolu’ bir film olduğunu düşünüyorum. Call Me by Your Name + Whiplash = And Then We Danced denklemi daha uygun olacaktır. Çünkü bütün film bir adamın cinselliğini keşfetmesi üzerine kurulu değil. Hikâyeyi sadece bu ilerletmiyor ve zaten sonlara doğru, finalinde de görebileceğimiz gibi dans tutkusu bu genç adamın hayatı oluyor.”

Comments

comments