Örümcek Adam’ın ezeli rakibi Venom, uzun süredir beklenen uyarlamasıyla bu hafta sinemalarda vizyona girdi. Başrolünde Tom Hardy’nin olduğu Venom: Zehirli Öfke hakkında yazılmış eleştiri yazılarını sizin için derledik.

1-Büyük beklentiler, büyük sorumluluk gerektirir… değil mi?

Burçin Aygün’ün yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Bilinen orijin hikayesinden mecburi olarak alternatif bir çözümle yola çıkan film, hem bolca artısı hem de eksiği bulunan bir yapım. Tom Hardy ve Riz Ahmed gibi iki büyük Hollywood yıldızını başrolüne taşıyan proje, görsel başarısı, heyecanlandıran aksiyon sahneleri, Venom karakterinin çizgi romanda olduğu gibi oldukça uçlarda bir profil sergilemesiyle tatmin ediyor.”

2-Venom: Zehirli Öfke: Seyreltilmiş Karanlık

Güvenç Atsüren’in yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Başarıdan uzak bir kurgu ve yaş sınırlarına takılmamak adına Venom gibi bir karakterin ehlileştirilmesinden doğan, filmden beklenen karanlık ton ve olası şiddetin yokluğu, Venom: Zehirli Öfke’den geriye kalacak birincil şeyin filmin kapanış jeneriğinde çalan, Eminem’in seslendirdiği, karakterle aynı adı taşıyan şarkı olmasıyla sonuçlanıyor.”

3-Bir ben vardır benden içeri…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Ruben Fleischer’ın filmi, birkaç hafta önce izlediğimiz ‘Upgrade’i fazlasıyla andırıyor. Söz konusu yapımda vücuduna takılan bir çiple hayatı ‘yapay zekâ’ tarafından yönetilen bir adamın hikâyesini izliyorduk. Bu kez ‘düşmüş’ ve hayata tutunacak dal arayan eski bir muhabirin, bir uzaylıyla birleşimine ve ikilinin ‘kötüler’e karşı verdiği mücadeleye tanıklık ediyoruz. Dışarıdaki eleştirmenlerin yerden yere vurduğu ve çoğunun ‘1 yıldız’ verdiği ‘Venom: Zehirli Öfke’yi doğrusu ben beklediğimden çok daha iyi buldum.”

4-Venom: Yeni Bir Anti-Kahraman

Tayfun Çidem’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Tom Hardy’nin oyunculuğu da olmasa oldukça düşük konumlandıracağımız bir film olsa da kendisi tüm özverisiyle filmi sırtlamış ve Eddie Brock karakteriyle bir olmuş. Orijinal öyküden kopup kendi evrenini oluşturmak isteyen yaratımcılar yine geçen sene başlanan filme hızlı ve tabansız bir öyküyle girişmişler. Bazı şeyler üstün körü geçilip kolaya kaçılmış diyebiliriz. Ne yazık ki her şey aksiyon, hareketlilik ve Görsel Efektlerden ibaret değil. Bir felsefe, bir söz gerekiyor.”

5-Venom: Kötü Karakterden Süper Kahraman Olur Mu?

Can Rende’nin yazısı için tıklayın – bakınız

“Bu filmin DC’deki izdüşümü Suicide SquadSS‘ye ne söylenirse aynısı Venom‘a söylenebilir. Zira SS de kötü karakterlerini kahramanlara dönüştürmüştü. Bu şaklabanlık, her an espri yapma ihtiyacı bir süre sonra yoruyor. Diğer sorunlar mı? Venom kahramanlaştırıldığından filme kötü karakter gerekiyor. O da Riz Ahmed‘in oynadığı Dr. Drake. Ama o denli kötü yazılmış ki… Ahmed bu rolde varlık gösteremiyor, izleyiciyi etkileyemiyor.”

6-Parazit değil, başka bir şey…

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Aslına bakarsanız öykünün en ilgiye değer yanı, Venom – Eddie Brock ilişkisi… Brock beladan sakınan, kendi halinde biri. Venom ise yaşamak için canlı yemek zorunda… Filmin meselesi, birbirine bu kadar zıt iki canlının aynı bedeni paylaşmak zorunda kalması. Aralarındaki çatışma ve çelişkilerin yanı sıra iletişimleri, iş birlikleri ve uzlaşmaları da dikkate değer özellikler taşıyor…”

7-‘Karanlık tarafa geçiş’ sonunu getiremiyor…

Kerem Bumin’in yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

“Ancak filmde Venom’ın ‘saf’ hali hikayeye o kadar geç, o kadar ‘konuk sanatçı’ gibi katılıyordu ki, açıkça karakterin özelliklerini, amacını ve kişiliğini tam olarak çözememiştik… Doğal olarak bu karakterin ilk ‘solo’ macerası hakkında beklentimiz daha da artmıştı. Ortaya çıkan sonuç ise tam bir başarısızlık olmasa da biraz hayal kırıklığı yaratan ve beklediğimiz tadı alamadığımız bir film oluyor…”

8-Çizgi roman uyarlamalarına düzeyli bir katkı

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – T24

“Hoşgörüyle bakarsak…Aslında fena film değil. Tempolu, ama insanı sersemletecek bir tempoda değil. Filmi baştan sona işgal eden özel efektler genelde inandırıcı. Hemen her kahramanın duçar olduğu ‘mutasyon’ (bir zamanlar verilen adıyla değişim sahneleri) yani insanın içine giren canavara dönüşmesi olayı da iyi kotarılmış.”

9-Yeni kahraman, eski hikaye

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

““Zombieland” ve “Suç Çetesi” gibi ortalama filmler ve bolca televizyon işi yaptıktan sonra bu film için yönetmen koltuğuna oturtulan Ruben Fleischer’in de iyi bir sınav verdiği söylenemez. “Venom”un bağımsız bir karakter olarak sinema evrenine taşındığı bu ilk filmin beklentileri karşılamaktan uzak ama finalde ‘devam’ filmi için açtığı pencerenin vaatkâr olduğunu söyleyerek bitirelim.”

10-Venom: Zehirli Öfke (Venom) – Alien sen misin?

Murat Dural’ın yazısı için tıklayın – Zaytung Sinema

“Aslında geçen vizyona giren Upgrade filmindeki gibi, yine bir adamın bedeni ve zihni içinde zeki ve güçlü bir canlı bulunuyor, adam da ona söz geçirmeye çalışıyor. Fakat 5 milyon $ bütçeli Upgrade’de daha iyiydi o çatışma. Bu 100 milyon dolarlık filmde ise çocukluk çizgi filmimiz Maske’deki gibi olunabiliyor anca. E bari yeşil olaydı adam!”

11-İçimdeki ‘kanka’ canavar

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Nispeten Marvel evrenin dışında vuku bulan olaylar, farklı bir kahramanla / anti-kahramanla karşı karşıya olduğumuzu müjdelese de, benzer öykülerden çok da farklı değil perdede akanlar. Hatta ezber oluşlar söz konusu. Türdeşleri gibi teknik biçimi ile öne çıkan bilimkurgu aksiyon, korku türünden de besleniyor. Tek fark, başrolde ‘yine’ çok iyi olan Tom Hardy faktörü. Malum olduğu üzere, devam filmlerinin ‘müjdesi’ ile sona eren yapım, çizgi roman tutkunları ve türün hayranları hariç, medarı maişet derdindeki dünyevi emekçilerin ilgisi dışında!”

12-Kötünün iyisi olmaz

Emrah Kolukısa’nın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

” Gerçi senaryonun onlara tanıdığı alan da çok matah değil ya, neyse. İnsan en azından iki sevgili arasında bir kimya, bir kıvılcım olsun bekliyor ama heyhat ondan da pek bir eser yok. Şu kadarını söyleyerek bitirelim biz yine de, eğer yaş aralığınız 13-18 bandındaysa ve film boyunca arkadaşlarınızla mavra yaparak eğlenmek niyetindeyseniz dalga geçecek bir sürü şey bulacak ve güzel vakit geçireceksiniz.”

13-Venom: Zehirli Öfke

Erdoğan Mitrani’nin yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

“Peki filmi izlenmeye değer kılan başka neler var? Öncelikle bu tür yapımların olmazsa olmazı olan görsellik. Görüntü yönetmeni Matthew Libatique, çok sağlam bir iş çıkarmış. Çoğu aksiyon sahneleri, özellikle San Francisco sokaklarındaki motosikletli uzun sekans gece geçtiğinden, çoğunlukla karanlık bulduğumdan her zaman sıcak bakmadığım 3D ile IMAX formatlarına rahatlıkla uyum sağlamış.”

14-”Venom: Zehirli Öfke” Film İncelemesi

Sanem Uçarlar’ın yazısı için tıklayın – La Ankara

“Filmde ilk eleştireceğim noktalardan biri, ”ezik Eddie Brock” karakterinin fazla uzatılmış olması. Korkak ve acınası bir hayatın içinde olan Eddie, Venom ile tanıştıktan sonra da bu korkaklığını sürdürüyor. Ama artık bir noktadan sonra bu duruma alışmasını ve Venom’a ayak uydurmasını bekliyorsunuz. Açıkçası bu ”alışma” süreci biraz fazla sürmüş. Çünkü filmin son sahnelerinde Venom ve Eddie karakterleri birbirlerine uyum sağladıktan sonra keyif kat sayınız artıyor.”

Comments

comments