Yapay zeka, robotlar, klonlar ve daha bir çok konu bilim-kurgu severlerin en sevdikleri başlıkların arasında yer alıyor. HBO’nun sevilen dizisi Westword, bu sevgiyi son zamanda arttıran etmenlerin başında geliyor. Bir eğlence parkında, zamanla bilinçlenmeye başlayan robotların hikayesinin anlatıldığı dizi, 2. sezonuyla yine büyük beğeni topluyor. Dizinin sevenleri için, beğenebileceklerini düşündüğümüz filmlerin bir listesini hazırladık. Umarız beğenirsiniz…

10-Westworld / Batı Dünyası – Yönetmen: Michael Crichton (1973)

O zaman listeye, dizinin esin kaynağı olan filmle başlayalım. Müşterilerin sapkın eğilimlerini tatmin etmek amacıyla tasarlanan eğlence parkında, bir arıza sonucu farklı tepkiler vermeye başlayan robotlar, kısa süre sonra hem ziyaretçileri hem de yöneticileri öldürmeye başlarlar. Ne kadar tanıdık değil mi? Bilmeyenler için, filmin 1973 tarihinde yapıldığı ve döneminin en ileri bilim-kurgu filmlerinden biri olduğunu ekleyelim.

9-Moon / Ay – Yönetmen: Duncan Jones (2009)

Duncan Jones’ın usta işi yönetmenliğine Sam Rockwell’in müthiş bir tek kişilik şovla destek verdiği film, son yılların en sıradışı filmlerinden biri olmayı başarıyordu. Ay’ın karanlık bir köşesine gönderilen Sam’in, geçirdiği kaza sonucunda, Ay’daki yalnızlığı süpriz bir şekilde son buluyordu. Bundan sonra ne dersek spoiler içereceğinden, takdiri size bırakıyoruz.

8-Autómata – Yönetmen: Gabe Ibáñez (2014)

Antonio Banderas’ın başrolünde olduğu film, robotlar ve insanlar arasındaki çatışmayı varoluşsal bir açıdan ele alıyordu. Film, bir grup bilinçlenen robotun, türdaşlarının geleceğini belirlemek için verdikleri mücadeleyi anlatıyordu. Kendi sonunu hazırlayan insanlığın yaptıklarının farkında olan robotlar, kendileriyle birlikte insanlığı da kurtaracaklar mı?

7-A.I. / Yapay Zeka – Yönetmen: Steven Spielberg (2001)

Steven Spielberg’in, Stanley Kubrick’in bitiremediği projesinin başına geçmesiyle, ortaya başarılı bir sonuç çıkmıştı. Kubrick’in 2001: Bir Uzay Destanı’nın HAL 9000 adlı robotunun yanında, Yapay Zeka modern bir Pinokya masalı olarak kalsa da, izleyenlerin içine dokunan hikayesiyle zamanının ilgi gören filmlerinden biri olmuştu.

6-I, Robot / Ben, Robot – Yönetmen: Alex Proyas (2004)

Bilim-kurgu’nun 3 büyük ustasından biri olan Asimov’un 3 robot kuralı üzerine inşa edilen film, zamanında büyük bir beklenti yaratmıştı. Filmin, Dark City’nin yönetmeni Alex Proyas’a teslim edilmiş olması, bu beklentinin artmasındaki en büyük sebeplerden biriydi. Film her ne kadar beklentileri karşılayamasa da, ilgiyle izlenmişti.

5-Her / Aşk – Yönetmen: Spike Jonze (2013)

John Malkovich Olmak filmiyle tanıdığımız Spike Jonze’un son filmi olan Her/Aşk, yaratıcılık sıkıntısı çeken bir yazarın, satın aldığı yapay zeka sahibi bir uygulamaya zamanla duygusal olarak bağlanmasını anlatıyordu.  Scarlett Johansson; sesiyle hayat verdiği Samantha performansıyla çok başarılı olurken, filmin diğer başrol oyuncusu Joaquin Phoenix rolünün hakkını sonuna kadar veriyordu.

4-Ghost in the Shell / Kabuktaki Hayalet – Yönetmen: Mamoru Oshii (1995)

2017 yapımı filmi istediğiniz bir zaman izleyebilirsiniz, ancak 1995 yapımı animeyi henüz izlemediyseniz çok yazık. 90’lı yıllardan itibaren bir çok filme ilham olan Ghost in the Shell’i esin alan en bilindik eser “Matrix” dersek, konunun önemini sanırız daha iyi anlatmış oluruz.

3-The Terminator – Yönetmen: James Cameron (1984)

James Cameron’un yönettiği ve Arnold Schwarzenegger’in başrolünde oynadığı Terminatör serisini bilmeyen yoktur diye düşünüyoruz. Robotlar insanlığa karşı verdiği savaşı kazanmak için, bir robotu kurtarıcı olarak geçmişe göndererek tarihi değiştirmek isterler. Serinin devam filmlerinde bu sefer aynı robot, insanlığı kurtarmak için geri gelecek ve gönlümüzü fethedecektir. Hasta la vista baby…

2-Blade Runner / Bıçak Sırtı – Yönetmen: Ridley Scott (1982)

Ridley Scott’ın başyapıtlarından biri olan filmde, insan görünümlü robotlar olan replicantları yakalamaya çalışan dedektif Rick Deckard’ın hikayesini izliyorduk. Geçtiğimiz yıl, devam filmiyle sinema dünyasını sallayan Blade Runner, gişede umduğunu bulamasa da, takipçilerini sevindirmeyi başarmıştı.

1-Ex Machina – Yönetmen: Alex Garland (2014)

Netflix yapımı Yok Oluş filminin yönetmeni Alex Garland, yönetmenlik kariyerine başladığı Ex Machina ile yapay zeka üzerine yıllardır süregelen tartışmaya farklı boyutlar katarak, tartışmalı bir bilim-kurgu filmine imza atmıştı. Filme, listenin en iyisi değil de, en izlenilesi olarak yaklaşırsanız, Westworld dizisinin kafa açtığı konulara ilişkin güzel bir tat almanız mümkün.

Comments

comments