Whitney Houston’ın hayatı anlatan ve yönetmenliğini Kevin Macdonald’ın üstlendiği “Whitney” belgeseli hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Whitney: Katilini biliyoruz

Cüneyt Cebenoyan’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Whitney Houston ile Michael Jackson buluşurlar, hiçbir şey konuşmadan saatlerce yan yana otururlarmış. Aynı cenderenin altında posaları çıkarılan, pırıl pırıl bir dış görünümün altında kayıp, yaralı iki çocuk… Onlar birbirlerini konuşmadan anlamasın da kim anlasın? “Whitney” adlı belgeselde öğrendiğim en çarpıcı, en dokunaklı bilgi benim için buydu.”

2-Whitney: Seni Hep Seveceğiz

Tayfun Çidem’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Whitney Houston’ın en yakın çevresinden arkadaşları, ailesi, iş arkadaşları, sanatçı dostlarıyla yapılmış birbirinden habersiz bir dizi röportaj dizisinin kurgulanması ile oluşturulmuş bir iş bu. Filmde değişen anlatıcıların ortak noktasında asıl MacDonald tarafından anlatılmak istenen öykünün şekillenmesi ortaya seyir zevki yüksek bir biyografik film çıkartmış. Kurgunun bu işteki önemini bilen ve en iyi şekilde uygulayan ekip bizim takdirimizi de kazandı diyebiliriz.”

3-Seni hep seveceğiz Whitney!

Duygu Kocabaylıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Tüm bu furyanın içinde, 2018 Cannes Film Festivali’nde resmi seçkide yer alıp yarışma dışı olarak gösterilen Kevin Macdonald imzalı Whitney, 2012’de uyuşturucu koması sonucu hayatını kaybeden Amerikan pop müziğinin güçlü ismi Whitney Houston’a mümkün mertebe tarafsız yaklaşmaya çalışan biyografik bir yapım.”

4-Whitney: Herkesin Gözü Önünde Kendisini İmha Eden Bir Hikâye

Zeynep Pınar Uçar’ın yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Whitney; Whitney: Can I Be Me isimli yapımdan sonra ünlü sanatçının hayatını bir kez daha ele alıyor. Kevin Macdonald (Touching the Void, Marley)’ın yönetmenliğini üstlendiği belgeselde, 2012 yılında hayatını kaybeden Whitney Houston’ın hayatını anlatılırken çarpıcı iddialar ortaya atılıyor. Film, hepimizin hayatına dokunmuş bu yıldızın, iç dünyasının şeytanlarına karşı verdiği savaşı anlatırken yaşananların nedenlerini sorguluyor. Whitney Houston neden kendisiyle yaşayamadı, ya da neden huzur bulamadı?”

5-Beyazlar en çok onu severdi…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Unutulmaz sesi, ‘The Bodyguard’ filmiyle popüler kültürdeki yeri, meslektaşı Bobby Brown’la evliliği, uyuşturucu bağımlılığı ve erken yaşta, “Benden bu kadar” diyerek hayata vedası…  Kevin Macdonald imzalı ‘Whitney’, Amerika’da bir zamanlar beyazların en sevdiği siyahi şarkıcı olan Whitney Houston’ın yükseliş ve çöküş hikâyesini, tanıklar vasıtasıyla perdeye taşıyor.”

6-Erken sönmüş bir büyük yıldızın iç burucu hikâyesi

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – T24

“Sinemada bir star üzerine yapılagelmiş en ilginç, en hüzünlü ve etkileyici belgesellerden biri. Ve üst üste müzik filmleri izlediğimiz şu günlerde, gerçek bir yıldıza bu kez belgelerle yaklaşımın parlak bir örneği.”

7-Sorular, cevaplar ve müzik

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Dünyanın en çok ödül alan kadın şarkıcısı unvanına sahip ABD’li efsane yorumcu Whitney Houston’ın hayatına ve müziğine derinlemesine bir bakış! 1963’te dünyaya gelen ve 2012’de trajik biçimde hayata veda eden ünlü yıldız üzerine yapılmış kapsamlı inceleme, titiz bir belgeselle yansımış perdeye.”

8-Whitney, siyah sesin en önemli isimlerinden!

Yazgülü Aldoğan’ın yazısı için tıklayın – Orta Koltuk

“Bu film, seslendirdiği eserleri bütün zamanların en çok satmış kadın şarkıcısı Whitney Hudson’ın hayatı üzerine yapılmış bir belgesel. Açıkçası benim için düş kırıklığı ve can sıkıntısı, çünkü şakayla karışık tam iki saat sürüyor. Müslüm ve Quenn’de aldığım tadı alamadım çünkü”

9-Bir Yıldız Kaydı… Whitney

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadibey

“Daha çok da yakın çevresinin tanıklığıyla tanıyoruz o güçlü sesi. Yıllar boyu, listelerin tepesinden inmeyen Whitney’in, gerek yapılan söyleşiler gerekse üzerine yazılanlardan sonra bilinmeyen nesi var diye sorabilirsiniz… Haklısınız.”

Comments

comments