Bir Hayalet Hikayesi ve İhtiyar Adam ve Silah filmleri ile tanınan yönetmen David Lowery‘nin son filmi Yeşil Şövalye / The Green Knight Kral Arthur efsanesinin parçası olan fantastik bir hikayeyi beyazperdeye getiriyor. Aynı zamanda Arthur’un kuzeni olan Gawain’in kendisine oyunbaz bir şekilde meydan okuyan Yeşil Şövalye ile bir yıla yayılan macerasını anlatan film, aynı zamanda bir kahramanın kendisini tanıma yolculuğuna seyircileri davet ediyor. Film hakkında yazılan eleştiri yazılarını aşağıda okuyabilirsiniz…

1-Yeşil Şövalye: Beyhude Oyunlar

Aslı Ildır’ın yazısı için tıklayın – ALTYAZI

“Yönetmen, hikâyenin şövalyelik üzerinden tartıştığı onur, haysiyet, bağlılık ve dürüstlük gibi erdemleri oyunbaz bir şekilde dönüştürüyor. Temelinde epik bir kahramanlık anlatısı olan hikâye, Lowery’nin gitgide bir rüyayı andırmaya başlayan ve dallanıp budaklanan anlatısında yer yer komik ve tuhaf bir anti-kahraman hikâyesine, bir erkeklik eleştirisine dönüşüyor.”

2-Düşündüğünden fazlası olanlar

Tuğçe Madayanti Dizici’nin yazısı için tıklayın – BİRGÜN

“Lakin filmi üzerinde konuşmaya değer kılan en büyük şey, filmin yönetmeni David Lowery ve onun bu harika resmini veya şiirini canlandıran Dev Patel. Dev Patel’in eşine az rastlanır başarıda yarattığı Gawain karakteri ile öykünülen ve geçmişi mükemmelleştirmek için kurgulanan şövalyelik ülküsünü oyunculuğu ile zamansız, ırksız bir yere çekmekte. Onur, sadakat, cesaret, merhamet, alçakgönüllülük, kibarlık olarak özetlenebilecek değerler silsilesini bir vücutta toplayarak seyircinin gözlerinin içine bakan oyuncu nasıl bir şey başardığının farkındadır umarım.”

3-Gawain’in Kendi Mitolojisiyle İmtihanı

H. Necmi Öztürk’ün yazısı için tıklayın – Dial M for Movie

“Yazımızın başlığında ima etmeye çalıştığımız insan faktöründen bahsetmeden geçmeyelim, The Green Knight için “macera filmi”, “tarihsel film”, “fantastik film” vs. hangi tabir kullanılırsa kullanılsın, Lowery’nin filmi benim için öncelikle Homeros çapındaki devasa mitolojik kahramanların bile öncelikle insan olduğunu hatırlatma görevini üstlenen bir yapım.”

4-Büyük bütçeli ‘sanat filmi’

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – HABERTÜRK

“Buna karşılık, aksiyon severlerin de ilgisini çekecek ölçüde aşk, tutku ve macera içeren; yer yer bulmacalı – oyunlu filmleri andıran gizemli bir hikâyesi var. Ayrıca, içerdiği büyü unsurlarıyla fantezi türüne hayli yakın duruyor. Ortaçağ’dan kalma bütün şövalye romansları gibi içerdiği ‘ahlaki mesajı’ da unutmamak gerek.”

5-Şanlı bir şövalye hikayesi: Yeşil Şövalye

Başak Bıçak’ın yazısı için tıklayın – CUMHURİYET

“Lowery, yolculuğu boyunca hırsızlarla, hayaletlerle, devlerle karşılaşan ve her bir zorluğun üstesinden gelirken dönüşen bir gencin, mikro düzeyde ahlaki ilkelerle mücadelesini, makroda ise insanın ‘doğa ve yeşille’ olan ilişkisini katmanlarına yerleştiren bu metni modern bir yorumla uyarlarken, dönemin görsel dokusunun filminin ihtişamına katkı sağlamasına da izin veriyor.”

6-Gerçekle Mistiğin Düellosu: The Green Knight

İpek Ömercikli’nin yazısı için tıklayın – Fil’m Hafızası

“Film Yeşil Şato’ya olan bitmez yolculuğu merkezine alır ve doğanın bilinmezliğini acımasızlığıyla harmanlayarak gerçekle mistiği iç içe geçirir. Pan çekimlerin sıkça kullanılması doğadaki durmak bilmeyen döngüyü vurgular. Gawain ne yaparsa yapsın bu döngü aksamayacaktır ve bunun içinde kendi yolunu bulmak tamamen onun sorumluluğundadır.”

7-Varoluş oyunları

Uğur Kutay’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Öykülemedeki bu Brechtyen tavır sayesinde seyirci hikâyeyi değil, hikâyenin bu sefer nasıl anlatıldığını izliyor. Filmin geleneksel tragedyaya karşı tavrını adlandırmada da görüyoruz; yazıldığı günden bu yana, en az yedi asırdır “Sör Gawain ve Yeşil Şövalye” olarak bilinen hikâyenin adından kahramanın ismi çıkarılıyor, sadece düşmanının adı kalıyor. Böylece, adından başlayarak bu filmde aslolanın destansı bir kahraman değil, varoluşsal bir mücadele olduğunu görüyoruz.”

8-The Green Knight (2021): Bir Yabancı Gelir ve Bir İnsan Yolculuğa Çıkar

Hürrem Celil Erdoğan’ın yazısı için tıklayın – birdunyafilm.co

“Film genel olarak bir kahramana, kahramanın yolculuğuna ve o kahramanın çok arzuladığı saygınlık ve onuru kazanmasına odaklanıyor fakat bu kahramanın yolculuktan önce, yolculuk sırasında ve yolculuk sonunda geçirdiği başkalaşım da filmin vurgulamak istediği yerlerin başında geliyor. Gawain, Yeşil Şövalye ile ilk karşılaşmasından önce zevkine ve eğlenceye düşkün bir imaj çiziyor. Herhangi bir amacı ve hikayesi olmayan, kendini ispatlamak isteyen ama nasıl ispatlayacağını bilmeyen bir imaj bu.”

Comments

comments