Danny Boyle’un yönetmenliğini yaptığı Yesterday filmi hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…
1-Dünya bir yana, The Beatles bir yana

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

““Yesterday” gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir film. The Beatles hayranıysanız hiç kaçırmayın… Gülüyor, eğleniyor ve bir de üstüne harika şarkılar dinliyorsunuz. Malik’in bir türlü çıkaramadığı “Eleanor Rigby” hariç… Çünkü “Eleanor Rigby”, filmde Malik’in neden asla The Beatles’ın yerine geçemeyeceğini simgeleyen bir şarkı… Malik’in o şarkının sözlerini hatırlamak için gösterdiği çaba sırasında şarkıyı dinleme arzusu duyuyor ama bir türlü bütününü dinleyemiyoruz. Biz de tıpkı Malik gibi şarkıya film boyunca “sahip olamıyoruz”…”

2-Yesterday: The Beatles’ın Son Neferi

Güney Yurdakul’un yazısı için tıklayın – Pera Sinema

Yesterday, yerinde espirileri ve ilgi çekici konusu ile ailecek izlenebilecek eğlenceli bir film. Yönetmen Danny Boyle’un filmografisi ile kıyaslandığında nispeten daha zayıf bir film olarak beliriyor. Yesterday buna rağmen efsane Beatles şarkıları eşliğinde sizi çok yormadan keyifli vakit geçirmenizi sağlayabilecek türden bir film.”

3-Yesterday: The Beatles Var Olmasaydı Dünya Nasıl Olurdu?

Zeynep Enginer’in yazısı için tıklayın – Fil’m Hafızası

“Güzel bir fikirden yola çıkılarak çekilen Yesterday, yer yer fazla romantikleşen bir filme dönüşse de konusunu The Beatles’tan aldığı için asla kötü bir filme dönüşmüyor. Seyir zevki için beklentimizi zaten çok yüksek tutmasak da kulak zevkimize zirveyi yaşatan şarkıların her birini dinleyip efsanevi müzik grubunu hatırlarken, bir kez daha 60’lı yıllarda kendilerini canlı olarak dinleme şansına erişmiş şanslı insanlara imreniyoruz.”

4-Ya The Beatles hiç olmasaydı?

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Bohemian Rhapsody’de Queen ve Freddie Mercury, Rocketman’de Elton John şimdi de Yesterday ile The Beatles… İngilizlerin ikonik müzisyen ve müzik gruplarının hikayelerinin arka arkaya sinemadaki yolcuları bir tesadüf mü bilemiyorum… Ama seyirciye de müzikseverlere de bu tür yapımların iyi geldiği bir gerçek… Gerçi Danny Boyle’un yönettiği Yesterday, Bohemian Rhapsody ve Rocketman’de olduğu gibi direkt ele aldığı sanatçı ya da müzisyenlerin hayatına odaklanan bir film değil. Daha çok, tüm dünyayı etkileyen, müzik tarihinde derin izler bırakan The Beatles’ın yarattığı kültürle ilgileniyor.”

5-Ya ‘The Beatles’ hiç olmasaydı!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

““Yesterday”, The Beatles şarkıları eşliğinde biraz bugünün gençliğine, biraz müzik dünyasının hallerine, biraz aşka, biraz da dostluğa dair eğlenceli bir film olarak kayıtlara geçebilir. Danny Boyle’un en iyi filmleri arasında sayılabilir mi? Bunu söylemek zor. Ama yönetmenin önermesi akılda kalacak filmlerinden birisi olacağı kesin; “The Beatles olmasaydı. Halimiz nice olurdu!””

6-Olmasaydın Olmazdık: Yesterday (2019)

Polat Öziş’in yazısı için tıklayın – Öteki Sinema

“Yesterday, her ne kadar Jack Malik’in hikâyesini izleyiciye aktarsa da filmin asıl başrolü The Beatles ve grubun dillere destan müziği. Bu nedenle anlatıya eşlik ederken anbean Beatles şarkılarını mırıldanabilir yahut o benzersiz ritmin albenisine kendinizi bırakıp içinizin kıpır kıpır olduğunu hissedebilirsiniz. Keza yönetmen Danny Boyle’un kurduğu şablon da bu durumu fazlasıyla destekler cinsten.”

7-‘Beatles’sız bir dünya…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“‘Yesterday’, ilgiye değer bir film. Üstüne üstlük Beatles hayranı bir müzisyenseniz ya da kuşak itibariyle Liverpool’lu efsanevi grup hayatınıza çok kereler değmişse, sizin için bambaşka anlamları olabilir.”

8-“Hala İhtiyacımız Olan Tek Şey Aşk mı?”

Murat Toga Şen’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Danny Boyle’ın son filmi Yesterday istese bu sosyal saptamayı kendisi yaptırabilirdi, ama başta yazdığım iki paragrafa eser miktarda etkisi var. Filmin tek amacı seyirciyi iki saat boyunca eğlendirmek, duygusallaştırmak ve iyi vakit geçirtmek… Bunu da bir tür geçmiş zaman nostaljisi sağlayarak yapıyor. Bu bir what if / ya öyle olsaydı hikayesi…”

9-Tercihler, ürünler ve gerçekler

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Zeki ve incelikli yazılmış metin, perdede ‘beylik’ bir formül sinemasına tutsak olsa da; özellikle efsanevi Beatles şarkıları eşliğinde keyifle izletiyor kendini. Bazı kör gözün parmağına oluşlar, durumla tezat son derece incelikli satır başları kapsıyor. Sadece duygular ve gerçekler kalıyor geride insandan yana! John Lennon sürprizi ve diğer iki Beatles anımsayıcısı, senaryonun hoşlukları arasında.”

10-Yesterday – Film İncelemesi

selimgonan’ın yazısı için tıklayın – Efsane Kareler

“Yesterday, bir adamın kariyer hayallerine dolaylı ve kolay yoldan kavuşmasının öyküsünü anlatıyor. Film, The Beatles’ı hiç tanımamış ve hiç dinlememiş olanların bile, güzel sinemasal anlar bulabilecekleri başarılı bir müzik listesi tadında.”

11-Sen de Hatırlamıyorsan…

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“Yönetmen Danny Boyle, Jack Barth’ın ana fikrinden yepyeni bir öykü yazan senarist Richard Curtis’in olağanüstü görüntülediği film olmasa doğrudur, gözler kapanır hemen. Ama film o denli güçlü ve sürükleyici ki, değil gözlerinizi kapamak kırpmaya bile fırsat bulamıyorsunuz.”

Comments

comments