Margot Robbie’nin başrolünde olduğu yeni DC filmi Yartıcı Kuşlar / Birds of Prey hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Gemilere adres oldu liman, biz hâlâ kuşlara hayran!

Fırat Ataç’ın yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Birds of Prey, anlatıcının Harley olduğu dış ses kullanımı, lineer olmayan kurgu ve dördüncü duvarı yerle bir etmesiyle birçok açıdan Deadpool’la benzeşiyor. Aynı mizah seviyesi filmin hiçbir anında tutturulamasa da referans aldığı noktaları özgünleştirmek ve gerekli olduğuna inandırmak konusunda hiçbir sıkıntı yaşamıyor.”

2-Yırtıcı Kuşlar: Joker’siz Bir Harley Quinn

Zeynep Pınar Uçar’ın yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Dead Pigs’ten sonra ikinci uzun metrajlı filmini yöneten Cathy Yan, Harley Quinn’e bir başka açıdan bakma ve onu daha iyi tanıma fırsatı veren bu hikayeyi anlatırken tempoyu yüksek tutmayı tercih ediyor. DC sinematik evreninin kadın karakterlerinin bir araya geldiği bu yüksek tempolu hikayenin dağınık kalan yönleri olsa da, Yırtıcı Kuşlar, izleyicisine aksiyon dolu anlar ve genel olarak tatmin edici bir deneyim sunuyor.”

3-O Kadar da Muhteşem Değil

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Yönetmen Cathy Yan’ın 2018’de gösterime giren filmi “Dead Pigs”, komedi ile dramın karıştığı bir aile hikayesiydi…Aksiyon ya da süper kahraman janrlarıyla ilgili yoktu. Ama ABD’de, bir yönetmenin aksiyon ve süper kahraman filmi çekmiş olmasından ziyade hikaye anlatma becerilerine bakıldığı için proje kendisine teslim edildi. Sonuca baktığımızda, Cathy Yan’ın hikaye anlatımından ziyade aksiyon becerilerinin öne çıkması aslında ironik…”

4-‘Gerçek kötüler’den ‘erkek kötüler’e!

Şenay Aydemir’İn yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

““Yırtıcı Kuşlar”, sağlam bir hikaye, güçlü bir dramatik yapı kuramamış olmasıyla akıllarda kalmayacak, izlendikten sonra uçup gidecek bir film maalesef. Öte yandan bir grup kadının bir araya gelip erkeklerle mücadele edip onları yenmesinin vereceği haz da az şey değil kanımca.”

5-Rengarenk, feminist, camp ve stilize bir Gotham

Kerem Akça’nın yazısı için tıklayın – keremakca.net

“Lulu Wang’tan tartışmasız iyi bir yönetmen olan Yan’ın yolu açık denebilir. İlk filminden sonra “Yırtıcı Kuşlar”, cinsiyet eşitsizliğine isyan eden büyük bütçeli süper kahraman filmlerine ezber bozan bir giriş değil belki. Ama üretildiği alanda başarılı bir deneme. Elbette Ewan McGregor, Rosie Perez, Chris Messina’nın sade ve sempatik katkısı da zalim ekibe destek veriyor. Senaryo ile kurgunun kesiştiği alternatif ve dinamik Gotham dünyası çok kıvrak!”

6-Kendilerine ait bir lig

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“‘Yırtıcı Kuşlar ve …’, ana karakterlerinin dövüş sanatlarıyla olan ilgisi bakımından ‘Atomic Blonde’, ‘Red Sparrow’, ‘Peppermint’ gibi John Wick’vari çizgilerde gezinen kadın kahramanlı aksiyonlara yakın düşüyor. Öte yandan Candy Yan esprili bir grafik anlatımın peşine düşmüş. Bu arada soundtrack’inin de çok güçlü ve gönülçelen şarkılarla dolu olduğunu belirtmeliyim…

7-Gotham’ın güçlü kadınları

Olkan Özyurt’un yazısı için tıklayın – Sabah

“Erkeklere karşı erkeğin anladığı dilden mücadele böyle verilir dedirten film Batman’siz bir Gotham da mümkün diyor. Açıkçası Gotham’da büyük suçlar işlenecek ve Batman olmayacak. Alışılageldik bir durum değil. Bunu çok da önemsemezseniz, ki anladığımız DC’de pek önemsemiyor artık, eğlenebileceğiniz bir kötüler dünyası filmi var karşımızda.”

8-Yırtıcı Kuşlar ve Muhteşem Harley Quinn

Duygu Kocabaylıoğlu’nun yazısı için tıklayın – Popüler Sinema

“Çizgi roman meraklıları dışında, DC evreninde pek tanınmayan kadın kahramanlarından ikisini (Black Canary ve Huntress), Gotham’ın gelmiş geçmiş en büyük canisinin (Joker) eski sevgilisi (Quinn) ile kesiştiren senaryo, ilginç bir twist ile Batman merkezli çizgi romanlardan alınan dedektif Renee Montoya’yı da bu harmana katıyor. Üstüne üstlük cesurca bir hamle ile Cassandra Cain karakterine de bambaşka bir alt hikaye yazıyor. Peki, başarıyor mu, derseniz; eh iyi ve kötünün ortaklığı ile ortaya çıkan ‘woman-power’ hiç de fena değil!”

9-Birds of Prey: Tek Tabanca Harley

Güney Yurdakul’un yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Filmin belki de eleştirilebilecek en büyük problemi, yan karakterlerin ve diyalogların beklentilerin altında kalması. Birds of Prey ekibinin üyeleri ne yazık ki kötü oyunculuklar ve kötü diyaloglar ile altı doldurulmuş Harley Quinn’in yanında çok sırıtıyor.

10-Ezilenin yanında duran bir eğlencelik, böylece sıkmadan seyrettirebiliyor

Yazgülü Aldoğan’ın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Filmi niye mi çok beğendim? Herkes işini çok ciddiye almış. Aksiyon sahneleri bir modern bale gibi, tek tek koreografi düzeninde, dövüş değil, dans adeta. Aktrisler işini çok ciddiye almış, başta Margot Robbie, sadece rol yapmıyor, spor gösterisi adeta. Sanat yönetmeni, nasıl çıldırabilirim biçiminde bir yeni gençlik sergisi yapmış, kıyafetler kitch ama eğlenceli.”

Comments

comments