68. Berlin Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan Polonyalı yönetmen Małgorzata Szumowska’nın “Yüz” filmi hakkında yazılan eleştirileri sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Beden dersleri

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Gazete Duvar

“Bu yıl Berlin jürisi ne düşündü bilinmez ama “Yüz”ün yazının girişinde andığımız filmlerin yanına yaklaşmaktan çok uzak olduğunun altını çizelim ilk elden. Çünkü daha açılış sahnesinden itibaren dertlerini çok doğrudan anlatmayı tercih eden bir yapım var karşımızda…”

2-Estetik Hazların Aldanmışlığında Riyakâr Bir Toplum

Erçin Işık’ın yazısı için tıklayın – Artful Living

StrangerIn the Name Of ve Body filmleriyle tanıdığımız ve Body filmiyle 2015 yılında En İyi Yönetmen dalında Gümüş Ayı kazanan Polonyalı yönetmen Małgorzata Szumowska’nın son filmi Mug (Yüz), 68. Berlin Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde yarıştı ve bu yıl Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı. Geçtiğimiz günlerde vizyona giren Mug filmini, tüketim toplumunun aldatıcılığı ve günümüz estetik anlayışının acımasız kalıpları üzerinden değerlendirdik.”

3-Yüz: Düşenin dostu olmaz

Cüneyt Cebenoyan’ın yazısı için tıklayın – Birgün

“Bazı korkunç atasözleri vardır. ‘Düşenin Dostu Olmaz’ bunlardan biri. Korkunçluğu hem hayattan süzülmüş bir bilgi içermesinden hem de dostluğa, dayanışmaya, sevgiye hayat şansı tanımamasından. ‘Yüz’, bir ‘düşenin dostu olmaz’ hikâyesi ama aralık bıraktığı bir kapı var yine de. O kapı çok fazla umut vadetmese de ya da kapalı kapılarla karşılaştırıldığında yetersiz gözükse de…”

4-Yüz: Tüketim Biçimlerimizi Belirleyen Estetik Algılarımız mı?

Gizem Çalışır’ın yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“2015 yılında Body filmiyle gönüllerimizi fetheden bir yapıma imza atan ve En İyi Yönetmen dalında Gümüş Ayı kazanan Polonyalı yönetmen Małgorzata Szumowska’nın bu yıl düzenlenen 68. Berlin Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde gösterilen ve Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan son filmi Yüz; disfonksiyonel toplum ve estetik algılar üzerinden inanç ve toplum eleştirisine soyunan son derece etkileyici bir yapım olarak dikkat çekiyor.”

5-Eski sosyalistler nasıl dindarlığa ve tüketime soyundu…

Atilla Dorsay’ın yazısı için tıklayın – T24

“Sanatçının Berlin’de yönetmen ödülü alan filmi,  2010’ların Polonyası’na acımasız, alaycı, adeta asit içeren bir bakış atıyor. Baştaki hayli uzun ilk sekans, gerçekten sinema tarihlerine geçmeye layık: kent dışındaki bir alış-veriş merkezi büyük bir indirim yapıyor: müşterilerin kapıda soyunup sadece çamaşırla kalmaları şartıyla!….”

6-Twarz: “Yüz”le Değişen Hayat

Kadir Yalçın’ın yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Yıllarca aynada aynı kişiyi görüyorsun ama sonra baktığın kişi farklı olduğunda o gerçekten sen olmuyorsun. Olamıyorsun. Film toplumun, annenin, dinin ikiyüzlülüğünü çarpıcı bir vahşetle bizlere yansıtıyor. Bir annenin çocuğunu tanımaması, hatta onu şeytanla kıyaslaması belki de yönetmenin toplumun nasıl değiştiğini, nasıl değişebileceğini bizlere gösterdiği en çarpıcı sahnelerden.”

7-Yüz’üme bak!

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“2015 yılında Body filmiyle Gümüş Ayı kazanan Polonyalı yönetmen Małgorzata Szumowska’nın 68. Berlin Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde gösterilen son filmi Twarz değişen bir ‘yüz’ üzerinden insanların estetiğe olan bakış açılarını sorguluyor. Jack dünyanın en büyük İsa heykelinin yapımında çalışan bir işçi. Uğradığı iş kazası hem kendi hayatının değişimini hem de ona yöneltilen bakış açısıyla toplumsal değişimi ortaya koyuyor.”

8-‘Öteki’nin ruhen ve bedenen portresi…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Małgorzata Szumowska imzalı ‘Yüz’ (‘Twartz’), ruhen ‘öteki’yken ‘fiziken’ de ötekileşen genç bir adamın yaşadıkları ekseninde toplumun ikiyüzlülüğüne, eski ‘komünist’ bloka ait bir ülkede, kapitalizmle birlikte değişen değerler karmaşasına vurgu yaparken bu ortamda dinin nerde ve nasıl durduğuna da dikkat çekiyor.”

9-Yetişkinler için bir masal

Sungu Çapan’ın yazısı için tıklayın – Cumhuriyet

“Önce kiliseyle din atmosferinin ağırlıkta olduğu, inançlı, Katolik kitlelerin yaşadığı kırsal kesimde geçen ve dramdan komediye salınan, matrak bir toplumsal yergi filmi izlenimi veriyorsa da, gitgide Polonya’da ilk kez yüz nakli ameliyatı yapılan, upuzun saçlarıyla İsa Mesih’e çokça benzetilmiş bir gencin hikâyesine odaklanırken ‘toplum eleştirisiyle karışık, yetişkinler için anlatılmış bir masal’ havasına da büründürülmüş, orta karar bir ‘hiciv’ olarak seyrediliyor “Yüz” 90 dakika süresince.”

Comments

comments