François Ozon’un Berlin Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü kazanan filmi “Yüzleşme” hakkında yazılan eleştiri yazılarını sizin için derledik. İyi okumalar…

1-Yüzleşme: Sessizlik Anlaşmasına Karşı

Berke Göl’ün yazısı için tıklayın – Altyazı

“Sonuç olarak peşinen söyleyebiliriz ki, Yüzleşme François Ozon’un bugüne kadar yaptığı filmler arasında hınzırlık dozu en düşük olanlardan biri, belki de birincisi. Fakat şunu da eklemek gerekir; yüzeydeki bu ciddiyet ve tekdüzeliğin ardında usta işi bir senaryo ve yönetmenlik becerisi yatıyor.”

2-Yüzleşmek lazım!

Banu Bozdemir’in yazısı için tıklayın – Beyazperde

“Konu büyük bir ciddiyetle işleniyor, adeta bir belgeselci gibi konu konuyu, insan insanı doğuruyor. Hatta konunun önce belgeselle anlatılması düşünülmüş ama Ozon meseleyi kurmaca olarak daha iyi ortaya koyabileceğini düşünmüş ve çekmiş. Çok da iyi yapmış. Spotlight da aynı ciddiyetle bir belgesel edası kuşanan filmlerdendi ve derdini derli toplu bir şekilde anlatıyordu!”

3-‘Aydınlanma’nın karanlık tarafı!

Şenay Aydemir’in yazısı için tıklayın – Evrensel

“Filmin akılda kalan bir diğer yönü ise, bu büyük suçun sadece kilisenin soğuk duvarlarının ardında değil, ailenin sıcak ortamında da görmezden gelindiği. Mağdurların büyük bir kısmının ailesinin meseleyi büyütmemeye özen gösterdiğini, çocukların hayal gücü olarak gördüklerini, kiliseyi karşılarına almaktan çekindiklerini ince dokunuşlarla anlatıyor Ozon.”

4-Yüzleşme: Gerçek Bir Hikaye

Mehmet Açar’ın yazısı için tıklayın – Habertürk

“Filmin belki de en umut verici yanı, Thomassin’in iyileşme sürecine girmesi… Ozon’un altını çizmeye çalıştığı noktalardan biri dayanışmanın önemi…”

5-Yüzleşme: Ozon ‘zaman aşımı Tanrı’nın bir lütfudur’ riyakarlığını teşhir ediyor

Kaya Özkaracalar’ın yazısı için tıklayın – İleri Haber

“Bu yılki Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’dan sonra en büyük ikinci ödül niteliğindeki ve dolayısıyla Gümüş Ayı olarak nitelenen Büyük Jüri Ödülü’nü kazanmış olan Yüzleşme’nin senaryosu Fransa’da 2015-16’da gün yüzüne çıkan gerçek bir vakayı temel alıyor ve mağdurların isimlerini değiştirmekle birlikte pedofil rahip Bernard Preynat ve onun suçlarını örtbas eden Lyon Başpiskoposu Kardinal Philippe Barbarin ile bir diğer kilise görevlisi filmde gerçek adlarıyla canlandırılıyorlar.”

6-Yüzleşme: Kurbanların Yanında

Utku Ögetürk’ün yazısı için tıklayın – FilmLoverss

“Ozon, alıştığımız yönetmenlik hünerlerini sergiliyor sergilemesine lâkin kilise eleştirisinde herhangi bir yenilikçi söylemde bulunamıyor. Yanı sıra yönetmenin, kurbanların hikâyelerini yazarken kolaya kaçmadığı, en ince detayına kadar düşündüğü ve karakterlerinin üzerine titrediği aşikâr.”

7-Kapanmayan yaralar, örtbas edilen suçlar…

Uğur Vardan’ın yazısı için tıklayın – Hürriyet

“Ozon’un filmi de aynı sulara bu kez kurbanların psikolojisi, ardından hesaplaşma çabaları ve sistemin aymazlığı üzerinden yaklaşıyor. ‘Yüzleşme’nin kıymeti harbiyesi el attığı konu kadar metnin çok başarılı ve akıcı bir şekilde kaleme alınması, öykünün kat kat açılması, adeta ders olarak okutulacak bir senaryoya sahip olması.”

8-Kilise’nin Sessizliği

Ferhan Baran’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“Auteur sinemacı François Ozon kendisinden pek de beklemediğimiz bu belgesel ile doküdrama arasında gidip gelen filminde çağdaş toplumların kanayan yarası pedofili ile yüzleşiyor. Bol tekrardan, uzun diyaloglardan kaçınmıyor. Tüm bunlar, özellikle ikinci yarıda, sinema anlamında bir tatminsizlik yaratıyor belki, ancak bu tavrıyla, ikiyüzlü ahlak anlayışını yerden yere vurduğu Katolik Kilisesi’nden yola çıkarak, ülkemiz de dahil dünyanın her köşesinde hizmet veren eğitim ve din kurumlarındaki yozlaşma ile çocuk sömürüsüne yaman bir eleştiri getiriyor Fransız sinemacı.

9-Yüzleşme: Suskunluğun Yükünden Kurtuluş

Halil Şimşek’in yazısı için tıklayın – Pera Sinema

“Uzun sayılabilecek süresini hikayeyi son derece başarılı bir şekilde yayarak anlatan film, üç ana karaktere rağmen bizleri onların hikayesi ve geçmişi ile oldukça ayrıntılı olarak tanıştırıyor. Yönetmen tarafından yaratılan dram unsurunun yanı sıra yer yer gerilimden de beslenen film, hikayenin anlatımında seyirciyi hiç sıkmıyor.”

10-Suskunluğa son!

Murat Erşahin’in yazısı için tıklayın – sinemamuzik.com

“Melvil Poupaud, Denis Ménochet ve Eric Caravaca’nın başlıca rolleri üstlendikleri dramda, usta aktris Josiane Balasko ve tecrübeli aktör François Marthouret de rol alıyor. Görüntü yönetmeni Manuel Dacosse’nin ağır ve kasvetli meseleye yaklaşırken kullandığı titiz kamera kayda değer!”

11-Bıkmadan, Usanmadan, Yılmadan… Yüzleşme

Korkut Akın’ın yazısı için tıklayın – Sadi Bey

“Yüzleşme”, bu anlamda, evrensel bir sorunu işliyor. Kampta çocukları taciz eden rahibi -başta din kurumu olmak üzere- korumak amaçlı, yaşananları herkes hasır altı etmeye çabalarken, sadece kendisinin kabûl etmesi bile taciz edilmiş çocukları suskunluğun yükünden kurtarabiliyor.”

Comments

comments